Експерт: обов’язковий продаж валютної виручки не покращить золотовалютних резервів

Акценти
21 Листопада 2012, 13:47

"Думаю, до резервів це ніякого відношення не має, тому що за ідеєю ця валютна виручка має продаватися на валютному ринку. Думаю, її купуватимуть інші суб'єкти ринку, хоча, звісно, може купити і Національний банк, якщо запропонує кращий курс", – сказав він.

За його словами, продажу валютної виручки ефективно діятиме в разі лібералізації валютних відносин.

"Як на мене, це захід, який можна і потрібно застосовувати під час кризових явищ. Я ще п’ять років тому пропонував надати Національному банку таку можливість. Зараз пропоную піти на суттєві лібералізацію валютних відносин, а саме: відмовитися від валютних ліцензій, від заборони для фізичних осіб відкривати рахунки за кордоном, вільно перераховувати гроші зі своїх рахунків в українських банках в західні. За таких умов можна наділити Національний банк правом зобов'язувати перераховувати частину валютної виручки", – зазначив Савченко.

Як повідомлялось, останніми днями влада виступила з низкою ініціатив щодо регулювання валютного ринку. Зокрема, 19 листопада народний депутат від Партії регіонів Віталій Хомутиннік зареєстрував у Верховній Раді законопроект «Про внесення змін до деяких Законів України щодо операцій з іноземною валютою», який передбачає введення 15% податку з продажу іноземної валюти. Проте Верховна Рада відклала його розгляд. Згодом Хомутиннік відкликав його для пошуку компромісу.

До цього Національний банк ввів обов'язковий продаж переказів фізособам з-за кордону в іноземній валюті на суму понад 150 тис. гривень на місяць. Крім цього, НБУ ввів обов'язковий продаж юридичними особами-резидентами частини валютної виручки, одержуваної від продажу товарів за зовнішньоекономічними договорами.

Експерти вважають, що валютні нововведення Нацбанку спрямовані на обмеження доступу населення до валюти, провокуватимуть зростання тіньового сектору, повертають країну до радянської системи і, загалом – «це грабунок серед білого дня».

89