Експерт: низька зарплатня зробила приватну охорону пристанню непрофесіоналів

10 Жовтня 2012, 15:49

Як заявив у коментарі Тиждень.ua президент найстарішої на ринку громадської організації «Українська федерація професіоналів безпеки» Сергій Шабовта, «події в Луганську, в «Каравані» показали, що, на жаль, велика кількість охоронців, і я це розумію як ніхто, насправді в значній мірі не відповідають тим вимогам, яким має відповідати охоронець».

«Це реальна проблема нашого суспільства на сьогоднішній день», – зазначив він.

Шабовта наголошує, що рівень рентабельності галузі фізичної охорони в Україні невисокий. «У більшості випадків зарплати охоронців десь від 1,5 тисяч до 2,5 тисяч», – зазначив він. Для прикладу, в сусідній Росії розцінки в 2-3 рази вищі на всі види охоронних послуг, зауважив експерт.

«При таких грошах сама спеціальність охоронця не стала фаховою, щоб вона затримувала людей у цій професії на довгі роки. Такий не дуже добрий стан галузі з точки зору зарплатні зробив саму спеціальність охоронця тимчасовою пристанню для багатьох», – зазначив Шабовта.

Він розповів, що «зміна персоналу навіть в стабільних компаніях кожний рік – це 40-60%. «Це страшна цифра насправді», – наголосив експерт.

Зважаючи на це, додав він, «ніхто з директорів не хоче звільнити людину за фахову невідповідність».

Крім того, за словами Шабовти, при такому фінансовому стані «обмежена кількість керівників дійсно вкладає гроші в підготовку, у справжнє навчання охоронників». «В більшості випадків це, на жаль, лише тільки наявний папір, за яким не завжди стоїть ретельна підготовка, навчання людей», – зазначив він.

Експерт також наголосив, що реальний ресурс освітніх можливостей щодо формування або підвищення кваліфікації охоронників не співпадає з потребами ринку.

За його словами, на сьогоднішній день в Україні є 100 учбових закладів різних рівнів, які мають ліцензію Міносвіти для кваліфікаційної підготовки охоронників. При цьому квоти, як правило, 40-50 осіб. «Навіть помноживши на сто ми отримуємо 5000 осіб, яких ці всі заклади можуть підготувати. А ринок – 450-500 тис осіб. А крім навчання, охоронці повинні проходити курси підвищення кваліфікації», – зазначив Шабовта.

«Це вже питання моралі тих чи інших керівників, наскільки вони налаштовані сприяти якісним змінам ринку. Ми прекрасно розуміємо, той ринок, який є на сьогоднішній день, цей стан не задовільняє нас самих. Звичайно, він не може суспільство задовольняти», – підсумував він.

При цьому Шабовта додав, що працівники галузі фізичної охорони вітають закон про охоронну діяльність, який вступає в дію 18 жовтня. «Ціна самого закону в цьому плані неймовірно висока, тому що галузь отримала базове законне регулювання», – наголосив він.

«Суспільство лякають, нібито цей закон комусь розв’язує руки. Насправді це не так. Хочу сказати, що сама ідеологія закону така, що всі дії охорони будуть підпорядковуватися контролю держави», – підкреслив він.

Стосовно спецзасобів Шабовта зазначив, відповідну постанову має ухвалити Кабмін, а МВС має доповнити її інструкціями про порядок придбання, використання і зберігання зброї.

«Будуть збройні кімнати, сейфи для зберігання, але у всякому випадку це не буде безконтрольний процес, що взяв і пішов. Це буде інструктаж, це буде навчання обов’язково, бо людей треба навчити правильно з цією зброєю поводитися», – зазначив Шабовта.

За його словами, охоронцям дозволять використання бронежилетів, спеціальних захисних шоломів, резинових кийків і наручників. При цьому травматичні пістолети Федерація пропонує дозволити фірмам, у яких є пультова охорона.

«Наша позиція така, що не треба всім повально травматику. Вона має використовуватися там, де це дійсно виникає як необхідність. На нашу точку зору, необхідність це там, де є групи затримання, де є виражений конфлікт з порушенням закону», – зазначив Шабовта.

«Використання спецзасобів – це не просто рішення Кабміну, це в тому числі інструкції самої компанії. Для того існують нормативи, які будуть контролюватися при первірці виконання ліцензійних умов Міністерством внутрішніх справ, яке є уповноваженим органом за дотриманням ліцензійних умов», – додав він.

«Жодному охоронцю не дано право перешкоджати людині в її життєдіяльності, принижувати когось, порушувати чиїсь свободи», – наголосив він.

Читайте також: Москаль: видавати зараз приватним охоронцям травматичну зброю – абсолютна дурня