«Якщо подивитися на український народ, то реально проти структурних реформ, можливо частково несвідомо, лише дві частини населення – олігархи, які утримують монопольну ренту і якщо реформи відбудуться, то вони втратять гроші і, головне, свій вплив на Україну. Другі – це чиновники, які не дають бізнесу розвернутися, створюватися», – зазначив Шавалюк.
«Це є тих два компоненти, які є на одній шальці терезів. На іншій шальці – народ. Чисельно ці шальки непропорційні не на користь народу. Але на стороні інших шальок є влада і гроші», – зазначив він.
«Треба розуміти, що далі ми йдемо цим напрямком, то розрив між цими двома категоріями наростатиме і рано чи пізно закінчиться соціальними заворушеннями. Типу того, що відбувається в арабських країнах вже третій рік», – вважає експерт.
На думку Шавалюка, «влада не компетентна для проведення реформ». «Тобто їм не вистачає розуміння економічних процесів і взагалі розуміння базових понять», – пояснює він.
«З чого я роблю такий висновок? Ви, мабуть, читали, що влада дедалі частіше звертається до послуг консультаційних компаній – «великої четвірки» аудиторських компаній, чи трійки світових консультантів. Досвід нібито хороший, але справа в тому, що основна спеціалізація цих компаній – це корпоративні бізнес-плани. А країна – це трохи інша система, закони, порядки і механізми дії», – зазначив експерт.
«Відповідно, кому проводити ці реформи – особисто для мене велике питання. Але в тому, що є їхня необхідність, питань не виникає», – зауважив він.