Оглядач відзначає, що єдиний ймовірний наслідок анонсованого підписання меморандуму про статус спостерігача в МС, полягає в «своєрідному перехідному етапі до дальшого втягування України в Євразійський союз».
Він вказує, що після зустрічі в Астані радник президента РФ Сєрґєй Ґлазьєв заявив, що «оскільки ми домовилися надати Україні статус спостерігача в Євразійському економічному союзі, який зараз тільки формується, це означає намір України увійти в ЄЕС, тому що статус спостерігача надається тільки тим державам, які хочуть увійти в наші інтеграційні об’єднання».
Окрім того, Ґлазьєв сказав, що «для української громадської думки важливо розуміти, що неможливо одночасно підписувати Угоду про асоціацію з ЄС і брати участь у Митному союзі».
В той же час, з Євросоюзу наразі надходять досить дипломатичні, що Україні самій обирати, з ким інтегруватися, однак не варто сподіватися, що можна сумістити асоціацію з ЄС та інтеграцію в Митний союз/ЄЕС.
Оглядач відзначає, що вітчизняні урядовці на тлі мовчанки Януковича заявляють про намір продовжити євразійську інтеграцію, запевняючи, що лише до рівня, який не суперечитиме ЗВТ й асоціації з ЄС: Зокрема, Азаров повідомив, що «вже зараз при уряді України створена група достатньо компетентних фахівців, яка вивчає можливість приєднання України до цілої низки угод".
«Навряд чи можна говорити про якісь успіхи Януковича на східному напрямку. Досягнуті домовленості насправді нікого ні до чого не зобов’язують. Звісно, на цьому рівні вони зовсім не задовольняють Москву, тож без дальших поступок не убезпечать українських виробників від проблем зі збутом товарів у Росії та інших країнах Митного союзу», – підсумовує експерт.
Більше читайте в статті Олександра Крамара «Тисяча й одна інтеграція. Домовленості з Митним союзом не матимуть практичних наслідків»