Експерт: непродумана політика уряду стримує зниження цін на бензин

25 Червня 2012, 18:28

«Впродовж літа спостерігатимемо слабкий низхідний ціновий тренд на ринку нафти у світі і майже горизонтальний тренд – в Україні, спричинений не витівками трейдерів, а своєрідним «бешкетуванням» і непродуманою політикою уряду, який не бачить процесів, які відбуваються на цьому ринку», – заявив Рябцев.

Зокрема, експерт пояснив, що наразі на світовому ринку нафти переважають політичні чинники, що сприяють зниженню цін.

«Вплив таких чинників посилився після розуміння американськими, німецькими та французькими політиками неможливості виходу економіки з кризи, якщо ціни на нафту не знизяться. Нинішній рівень цін на нафту, який тримається протягом достатньо тривалого періоду часу на рівні близько $120 за барель на європейську нафту і $105 – за американську, влаштовував виключно біржових спекулянтів, оскільки, чим вища ціна, тим більша можливість отримати (вигоду – Ред.) від її зміни. Однак, за такої високої спекулятивної ціни політики зрозуміли, що можна покращити лише стан фінансових установ, а не переробну промисловість, інфраструктуру тощо. А тому протягом кількох місяців спочатку в США, а потім і в Європі, здійснюється політичний тиск на найбільших біржових гравців, для того, щоб обмежити ці спекуляції», – пояснив експерт.

Як зазначив Рябцев, після таких заходів ціни на нафту суттєво впали.

«Якщо йдеться про Європу, то зі $120 до рівня $90-92 за барель. І нинішній рівень цін на нафту достатній для рентабельного функціонування нафтопереробної європейської промисловості, якщо вона має глибину переробки нафти 90% і вище. Думаю, що цей рівень – від $85 до $90 за барель для Європи буде досить комфортний», – додав він.

Водночас експерт зазначає, що у ЗМІ поширюється інформація про те, що «США неофіційно звернулися до Саудівської Аравії за певні преференції спровокувати подальше зниження цін на нафту до $60 і навіть нижче, щоб таким чином вирішити свої проблеми».

«Можливо, таким чином США реалізовуватимуть одразу три напрями своєї зовнішньої і внутрішньої політики: зниження ціни на бензин всередині країни, тиск на Іран, а також на Росію. Проте, за нашими прогнозами, протягом літа ціни на нафту не знизяться нижче $80 за барель, а збережуться на тому ж рівні – всередньому $90 за барель», – зазначив Рябцев.

Натомість щодо цінової тенденції на ринку бензину в Україні, то, за словами експерта, ситуація суттєво не зміниться.

«Прийнятий законопроект про плаваючу ставку акцизу збільшує частку акцизу в ціні палива. Якщо вона до підвищення становила близько 35%, зараз – майже 40% і наступна декада її збільшить. При цьому зростання акцизу відбувається досить швидко. І це повністю «з’їдає» можливий ефект, який міг би очікувати ринок в разі відсутності таких податкових нововведень. Тобто якщо в Україні за відсутності акцизу було б гарантоване зниження цін на близько 70-80 копійок, а може й більше, якщо ціни на нафту впадуть до 85 доларів за барель, то зараз ми маємо лише 30-40 копійок. Тобто вполовину менше. Не думаю, що в цьому щось зміниться, тому що трейдери матимуть фінансові ризики, який вони раніше не мали, а також непередбачуваність оприлюднення сум корегуючої ставки акцизного податку», – зазначив експерт.

Водночас експерт не прогнозує й підвищення ціни на український бензин.

«Я не думаю, що буде підвищення цін, тому що зниження вартості нафти більше, ніж величина зростання акцизів, тобто є певний запас у трейдерів. Вони не знижували ціну на бензин, очікуваючи таких дій від уряду. Так званий "люфт" становить близько 10-15 копійок. І наразі є економічні підстави казати про можливість зниження ціни на цю величину, однак, навряд чи хтось буде знижувати ціни суттєво», – підсумував Рябцев.

Позначки: