Експерт: немає жодних гарантій щодо успіху України в Афганістані

22 Травня 2012, 16:58

Експерт нагадав, що НАТО ухвалило рішення, що військова операція в Афганістані має завершитися до 2014 року, і зараз постає питання відповідальності сторін, які брали у ній участь. За його словами, українські пропозиції щодо співпраці є доречними, оскільки стосуються навчання місцевого персоналу у різних сферах, насамперед у правоохоронній діяльності.

«Зрозуміло, що українська сторона використовує Афганістан більше для того, щоб збалансувати своє міжнародне становище, яке знаходиться у кризовому стані. Афганістан для нинішньої влади грає ту роль, яку для президента Кучми свого часу грав Ірак», – вважає Сушко. Але нині, за його словами, зовсім інший формат стосунків, оскільки не ідеться про військову операцію. «Там (в Іраку – ред.) існували сумніви щодо міжнародної легітимності операції, тут (в Афганістані – ред.) таких сумнівів не існує», – додав він.

За словами експерта, Україна намагається зафіксувати своє місце серед країн, які можуть претендувати на певні контракти в Афганістані щодо реконструкції цієї країни і відбудови інфраструктури.

«Це пряма вигода, яку неможливо прорахувати, оскільки не можна гарантувати тих, чи інших рішень влади Афганістану. Що стосується непрямої вигоди, то багато що залежить від майбутнього в цій країні: чи вдасться зберегти певну стабільність, чим завершиться вивід військ НАТО, чи не сповзе країна знову до громадянської війни – невідомо. Уся операція міжнародної спільноти у цій країні є достатньо ризикованою в тому числі для найбільших країн. Немає гарантій успіху, це гра з багатьма невідомими. Як і Сполучені Штати не мають ніяких гарантій щодо підсумкового успіху в цій країні, так і Україна», – сказав Сушко. 

Нагадаємо, зустріч президента України Віктора Януковича і президента Афганістану Хаміда Карзая відбулася у Чикаго, де проходив саміт НАТО. Глави держав домовилися про взаємну співпрацю і обмін візитами.

Раніше Янукович висловив готовність до участі транспортної авіації України у воєнній операції НАТО в Афганістані.

В той же час опозиція заявила про намір звернутися до міністра закордонних справ Костянтина Грищенка із проханням роз'яснити суть пропозицій президента Віктора Януковича щодо співробітництва з Афганістаном.