Експерт: Неактивну позицію Карпачової влада може сприймати як опозиційність

30 Січня 2012, 19:04

«Будь-яке кадрове призначення в Україні, особливо у сфері прав людини або політичних прав, сприйматиметься винятково як політичне, незалежно від того, хто чи що насправді стоїть за можливою заміною Карпачової. Як на мене, за її заміною стоять більше намагання Банкової контролювати вертикаль влади, оскільки досить тенденційні відбуваються заміни посадовців, призначених за часів старої влади. А тому така заміна з огляду є цілком логічною», – зазначив Таран.

На думку політолога, вплив Карпачової на владу та громадськість щодо кримінального переслідування лідерів опозиції міг би бути більшим.

«Її позиція та вплив міг би бути більшим, якби на її місці була б людина, яка насамперед користувалася б довірою не серед народних депутатів, а великою мірою її призначення залежить від них, а серед представників в громадянському суспільстві, які займаються правами людини. За нинішніх політичних реалій вона видається так би мовити білою вороною, бо її не призначали за нової влади, вона залишилась від політичних конфігурацій до обрання Януковича. Якщо брати з позиції вчорашнього дня, то звичайно вона могла би займати більш активну позицію щодо дотримання прав людини, у тому числі і щодо опозиційних лідерів. Однак, зважаючи на формування у владі дуже жорсткої вертикалі, її достатньо неактивна позиція може сприйматися опозиційно з боку влади», – зазначив він.

На думку експерта, зміна Карпачової може бути пов’язана зі втратою впливу політиків з табору спікера Володимира Литвина, до яких вона наближена.

«Оскільки влада робить певну зачистку всіх посадових осіб, які так чи інакше можуть вплинути на політику, то очевидно, що її посада також може бути зачищена. Зрозуміло, що і політики, які були до неї наближені переважно з табору Литвина, також втрачають свій вплив», – додав він.

Щодо можливого кандидата на посаду омбудсмена відомого правозахисника Євгена Захарова, то Таран сумнівається у його призначенні.

«Думаю, що навряд чи… Безперечно, він – авторитетна людина, яка користується впливом в громадянському суспільстві і якби влада принаймні не заважала цьому призначенню, це був би достатньо сильний крок. Але зважаючи на дії влади щодо прав людини, я сумніваюсь, що це буде зроблено», – переконаний Таран.

Водночас політолог вважає, що призначення колишнього генерального прокурора, народного депутата Геннадія Васильєва, призведе до ліквідації впливу омбудсмена.

«Це виглядатиме як пародія, якщо колишній генеральний прокурор займатиметься правами людини та ще й за нинішніх обставин, та ще й представляючи ту політичну силу, яку він представляє. Це сприйматиметься просто як ліквідація цієї посади. Такий крок теоретично можливий, зважаючи на попередні вчинки влади. Але дуже би хотілося, щоб в черговий раз ми виставляли Україну на посміховисько», – зазначив Таран.

Нагадаємо, термін повноважень чинного омбудсмена Ніни Карпачової минає 7 лютого.

28 січня Українська Гельсінська спілка з прав людини висунула на посаду уповноваженого з прав людини у Верховній Раді кандидатуру голови спілки Євгена Захарова.

Депутат Верховної Ради від фракції Народної партії, голова парламентського комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Олег Зарубінський прогнозує, що його комітет розгляне кандидатури, запропоновані на посаду вповноваженого парламенту з прав людини, наприкінці лютого.