Експерт: на приїзді іноземних військ до України спекулюватимуть маргінали та окремі мажоритарники

13 Червня 2012, 13:51

«Тепер Україна може запросити на тривалий термін як спецназ Росії, так і «Морських котиків» США. Що прийде в голову Януковичу важко сказати», – сказав Небоженко, коментуючи підписаний президентом закон, яким дозволяється проводити спільні міжнародні військові навчання як з країнами-членами НАТО, так і з партнерами по СНД.

На його думку, фактом допуску на територію України іноземних військ спробують скористатися деякі політики і політичні сили, однак великого скандалу, подібного тому, що був у 2008-му і 2009-му роках (коли Рада не допускала іноземні війська для навчань в Україні, або були численні протестні акції проти навчань – ред.) не буде.

«Росіяни зацікавлені через багаточисельні маневри військ брати участь у навчаннях. Але їм буде важко наздогнати навчання військ НАТО і України», – додав експерт.

«Присутність військ НАТО і спільне навчання з українськими військовими, звичайно, буде активно використовуватися, перш за все, комуністами і прокремлівським крилом Партії регіонів, що швидко формується. Але того, що було у 2008-му – 2009-му роках більше не буде. Людей цікавить зараз не геополітика, а соціально-економічні фактори. Цим фактором (військовими навчаннями за участю іноземних військ – ред.) користуватимуться лише маргінальні політичні сили, або, можливо, кандидатам – мажоритарникам від КПУ і Партії регіонів на території регіонів, де відбуватимуться навчання», – вважає Небоженко й додав, що ідеться перш за все про Крим.

Заступник голови фракції Партії регіонів у парламенті Михайло Чечетов в коментарі Тижню підкреслив, що в ПР хочуть, щоб «Україна була членом світового суспільства».

«Є НАТО. Це реалії. Комусь подобається цей Блок, комусь – ні, але НАТО є. Якщо це так, то з цими реаліями треба рахуватися, і працювати по тим програмам, які відповідають національному суверенітету Україна. Але мова не іде про вступ до НАТО. Якщо ми вступимо до цього Блоку, втратимо національний суверенітет. З іншого боку – НАТО робить багато хорошого. Це участь в миротворчих операціях, це участь у боротьбі з тероризмом, це надання допомоги в країнах, де відбуваються гуманітарні і екологічні катастрофи», – сказав .

Відповідаючи на запитання, чому парламентська більшість в такому разі не підтримувала аналогічні програми спільних міжнародних навчань у 2008-му – 2009-му роках, Чечетов поклав на провину на тодішнє керівництво України.

«У нас була війна всередині країни, не можна було розібратися, що відбувається, коли була кровопролитна війна між Ющенком і Тимошенко. Коли президент говорив одне, підписувати «газовий» договір, а Тимошенко це заперечувала. Вони одне на одного такі компліменти вішали, звинувачуючи у зраді, що у цій ситуації ще брати участь в якихось навчаннях було не зрозуміло. Ми говорили, що давайте розберемося в середині країни, визначимося, хто зрадник. От коли вони пішли з влади, тоді можна спокійно брати участь в миротворчих операціях», – сказав він. 

Того, що кандидати в депутати по мажоритарних округах від Партії регіонів можуть «грати» на настроях виборців, використовуючи у майбутній парламентській виборчій кампанії факт присутності іноземних військ в Україні, Чечетов не заперечує, але і трагедії з цього не робить.

«Курс держави, міжнародну політику визначає президент. Нехай собі депутати агітують, як вважають за потрібно. Але в якій країні світу депутати адекватно говорили? Я не кажу конкретно про якусь країну, я кажу в цілому. У жодній країні світу кандидати в депутати адекватно не говорять, щоб 100% адекватно. Десь вони щось обіцяють, десь висловлюють своє внутрішнє бачення, але курс держави, зовнішню політику проводить президент, хто б що не говорив», – сказав він. 

Нагадаємо, 24 травня Верховна Рада України ухвалила заокнопроект №10488, яким схвалила допуск підрозділів збройних сил іноземних держав на територію України. 

У 2009 році Верховна Рада відмовилася розглянути питання про допуск іноземних військових на територію України для проведення міжнародних навчань. А в 2008-му міжнародні навчання "Сі Бриз – 2008", у яких взяли участь військові країн НАТО, викликали серйозні конфлікти в Україні. Противники "Сі Бризу" провели масові акції протесту в Одесі та навіть намагалися заблокувати НАТівські кораблі в порту цього міста.