«У цій ситуації держава безвідсотково кредитується за рахунок місцевих бюджетів для закривання своїх проблем, наприклад невиконання дохідної частини бюджету, розрахунки за внутрішніми і зовнішніми боргами тощо. Тобто це довготривале використання певних інструментів Держказначейства, щоб закрити «діру» в бюджеті. Однак, такими методами вона навпаки збільшуватиметься», – заявив він.
Слобожан пояснює, що, неотримавши коштів з бюджету, місцеві органи не сплачують за певні послуги, а отже не нараховуються податки до держбюджету.
«Компанії-підрядники не оплачують за виконану роботу своїм працівникам, а тому в бюджет не нараховується податок на доходи фізосіб, не йдуть відрахування до соціальних фондів, що зумовлює зокрема зріст дефіциту Пенсійного фонду. Зменшення доходів населення супроводжується скороченням виробництва і загальним уповільненням темпів соціально-економічного розвитку. Тобто це – втрати місцевого і державного бюджетів», – пояснив експерт.
Як зауважує він, станом на 30 вересня цього року Держказначейство заблокувало у 137 містах України 1,6 млрд грн.
«Зважаючи на те, що проблема з блокуванням і затриманням коштів в місцеві бюджети почалася з вересня 2012 і триває досі, хоча в першій половині цього року Держказначейство розблокувало частину коштів, то заблоковані кошти за минулий рік перейшли на цей. За нашими оцінками, це понад 4 млрд коштів місцевих бюджетів», – зазначив він, додавши, що зокрема влітку цього року обсяг заблокований коштів зріс втричі.
Експерт визначає кілька проблем, що виникають для місцевих органів влади у зв’язку з цією ситуацією.
«По-перше, бюджетні установи не можуть виконати поставлені на них обов’язки, від чого страждають пересічні громадяни. По-друге, виникають судові позови до місцевих органів влади з боку підрядників, з якими не розрахувалися за виконані завдання.
Крім цього, експерт зауважує, що і в попередні роки спостерігалося блокування коштів Держказначейством, втім, це було офіційно обґрунтовано.
«Коли раніше відбувалося таке блокування, то видавалися постанови, де пояснювалися причини. Держказначейство офіційно на це посилалося і ні в кого не виникало питань. Якби це відбулося законно і тепер, то ми би чули таку ж відповідь. Нині ж Держказначейство на такі закиди відповідає, що кошти на захищені статті видатків не блокуються», – пояснив він.
Стосовно коментарів Держказначейства про ненадходження коштів до державного бюджету з місцевих, то Слобожан зауважує, що місцеві органи роблять відповідне платіжне доручення на певні кошти, спираючись на власні відрахування в держбюджет. В іншому випадку цього зробити неможливо.
Нагадаємо, влада низки міст України скаржиться на блокування коштів Держказначейством.
Прем'єр-міністр Микола Азаров визнав цей факт і пояснив складною економічною ситуацією.
Водночас у Держказначействі всі звинувачення відкидають і пояснюють, що станом на 1 липня заборгованість місцевих бюджетів перед державним бюджетом складала майже 11 млрд 960 млн грн.