Горбач нагадує, що Азовське море ще й досі не розмежоване між Україною і Росією.
«Проблема полягає в тому, що не зафіксовано офіційного кордону, немає угоди про розмежування кордону на морі. І треба було оцінюватися, чи правомірно застосовувалася зброя, чи ні. Адже мова йде про людські життя!», – наголосив експерт.
Коментуючи реакцію МЗС України та загалом української влади на цей інцидент, Горбач сказав:
«Я би назвав цю поведінку пасивною. Якось замовчали цю історію. А стався насправді дуже серйозний інцидент. Це ж не просто нещасний випадок. Тому в цій ситуації треба було би розбиратися на міжнародному рівні. Не йдеться про міжнародний скандал, але на треба було обговорити цю справу, розібратися в ній, щоб не допускати повторення такого роду інцидентів».
Водночас у ситуаціях, котрі виникають з українцями в країнах третього світу, український МЗС, як зауважує Горбач, проявляється досить активно.
«Що стосується країн третього світу, то український МЗС доволі активно себе проявляє, про що свідчить ситуація з українцями у Лівії, де міністерство активно працювало для порятунку українських громадян. А що стосується Російської Федерації, то в мене склалося враження, що така реакція – через побоювання, небажання зіпсувати україно-російські відносини чи мати особисті проблеми», – зазначив він.
«Українське керівництво завжди оглядається на реакцію Росії, намагаючись її спрогнозувати, і навіть ця гіпотетична реакція її страшить. На жаль, це правда. Принаймні якихось симетричних заходів українське керівництво практично ніколи не вживає по відношенню до Росії. І це стосується всіх дипломатичних відносин», – додав Горбач.
Експерт вважає, що існують великі шанси, що історія з рибалками забудеться.
«На неї закриють очі з обох боків. Зрозуміло, що росіяни покриватимуть своїх прикордонників. А українська сторона – зважатиме на «торговельну війну», яку треба закінчити в першу чергу. Тому, думаю, що в найближчий час це питання не стане важливим ні для міждержавних відносин, ні для медіа. Так сталося, що «торговельна війна» перекрила цей інцидент. Шансів на те, що вдасться змінити цю ситуацію, мало», – вважає експерт.
Нагадаємо, 17 липня в Азовському морі сталося зіткнення українського човна і катера берегової охорони прикордонної служби Росії. Риболовецьке судно перекинулося, в результаті чого загинули четверо громадян України, одного – Олександра Федоровича – вдалося врятувати.
Вцілілий у зіткненні риболов переконує, що російські прикордонники навмисно йшли на таран їхнього човна. Російська ж сторона переконує, що українці спровокували зіткнення.
7 серпня росiйськi правоохоронцi висунули обвинувачення Федоровичу за ч. 3 ст. 256 КК Росiї (незаконний видобуток водних бiологiчних ресурсiв). Відтак українцю загрожує до двох рокiв ув'язнення.
Генеральний консул Генерального консульства Ростов-на-Дону Віталій Москаленко заявив, що Україна вимагає від російських правоохоронних органів закрити справу проти українського рибалки.
Втім, Росія відмовилась повернути в Україну Федоровича, а прокуратура почала розглядати справу.