«Політичних активістів арештовують з ярликом «за хуліганство»? Закони про демонстрації та об’єднання роблять жорсткішими? Політично мотивовані суди за флеш-моби в церквах та викидання ведмедиків з літака? Все те саме.
Керівництво Росії та Білорусі діє так, ніби не існує моральних законів, сусідніх країн, міжнародних угод і немає завтра. З цієї причини внутрішня політика може перебувати винятково в руках обраних голів держав та їх кліки. Більшістю, меншістю, дисидентами та доброзичливими міжнародними організаціями можна знехтувати», – пише експерт.
«Справа Pussy Riot це явно продемонструвала. Для Путіна ворогами є не тільки жменька лідерів опозиції, а й будь-який громадянин, який має критичну або активну політичну позицію, навіть якщо він і не несе безпосередньої загрози для влади.
Те саме сталося в Білорусі за останнє десятиліття. Спочатку опозиційних політиків змусили замовкнути, тепер кожен громадянин повинен перейти в режим страуса», – зазначає політолог.
«Не треба забувати, що зараз вони знаходяться на шляху до створення трійні. Київ отримує менше уваги засобів масової інформації, але культивує ті ж тенденції. Досить вражаюче бачити сучасних керівників держав, які діють на шкоду своїй державі, щоб зберегти статус-кво та консолідувати владу. І це добре працює. Зірки та VIP-персони підтримують російських активістів та нещасних панків, ЄС регулярно відкликає своїх послів з Білорусі, а європейські лідери грозилися бойкотувати спортивні події в Україні. Все безрезультатно. Москві, Мінську та Києву все одно. Ймовірність того, що демократії єдиного Європейського Союзу зіткнуться з автократіями Євразійського Союзу стає все вищою», – додає Рахлей.