«Коли у 1991 році Югославія розпалася, ЄС оголосив, що настав «час Європи». На жаль, за піднесеними промовами послідували не рішучі дії, а політичний параліч та політичні суперечки, з трагічними наслідками для людей», – пише Стівен Бленк.
Сьогодні, на його думку, Україна пропонує Європі рідкісний другий шанс виправдати себе. «Криза в Україні є найбільшим викликом для європейської безпеки з часів війн у колишній Югославії», – вважає Бленк.
На його думку, у Європи зараз обмаль часу. «Після закінчення Олімпіади в Сочі, Москва не матиме жодних підстав й далі стримувати себе у застосуванні надзвичайного тиску, щоб забезпечити політичний союз Києва», – додає він.
Крім того, на думку Бленка, Кремль може повторити в Україні грузинський сценарій.
«Росія вже надала тисячі паспортів жителям Криму і могла б, наприклад, стверджувати, що вона повинна "врятувати" свій народ, як це було при вторгненні в Грузію у 2008 році. Москва вже відтреновувала схожі сценарії. У 2009 і 2013 роках, вона проводила військові навчання від Арктики до Чорного моря, в яких її сили тренували прихід для оборони союзника Росії Білорусі, у відповідь на інтервенцію держав Східної Європи. Крім того, що ці вправи були зрозуміло тренуванням для загальноєвропейської війни, вони також заклали розумову основу для того, що Росія може і буде захищати російських громадян за кордоном», – вважає експерт.
«Після закінчення Олімпійських ігор, Москва зможе вільно вдаватися до своїх імперських фантазій, якщо ЄС і Вашингтон діятимуть разом в Україні.», – додає він і наголошує, що саме тому ЄС та США повинні діяти в Україні разом.
«Якщо Європа діятиме рішуче і швидко, щоб застосувати санкції до теперішнього уряду і сформулювати економічний і політичний пакет для стабілізації країни, то вона ще може допомогти притупити експансіоністські прагнення Росії і закріпити за Україною західну траєкторію», – вважає Бленк.