«Проблема полягає в тому, що в Україні немає політичних умов, щоби відповідати стандартам Євросоюзу. Однак українська влада відволікає від основного – щоби підписати Угоду про асоціацію, повинні бути насамперед сприятливі політичні умови, зокрема, з дотриманням законів і правосуддя. Це – остаточне питання, решта – лірика, яка служить для того, щоб відволікти увагу», – стверджує Таран.
На думку політолога, з-поміж спірних пунктів угоди цілком логічним є умова щодо європерспективи України.
«Ця умова висувалась не перший рік і на цьому наполягала не лише нинішня влада. І в цьому є своя логіка. Проте, з одного боку, небажання Європи тепер включати цей пункт до угоди зрозуміле і виправдане. З іншого, якщо українська влада піде на реформаторські кроки, насамперед в економічній сфері зі створення нормального бізнес-середовища і утвердження судової та правоохоронної системи, то цей пункт і так буде виконаний. Тобто, якщо Україна виконуватиме всі вимоги ЄС, то питання про необхідність закріплення європерспективи України просто не стоятиме», – зазначив він.
За словами директора Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимира Фесенка, в обговоренні спірних питань щодо асоціації з ЄС можна знайти компроміс.
«Річ не у формальних питаннях, за ними завжди можна дійти компромісу. Вони не є принциповими, крім питання фіксування обов’язкової можливості членства України в ЄС, про яке заявляв Янукович. Експерти вважають, що це спосіб знайти привід для неукладання угоди. Загалом будь-які інші розбіжності можна використати в такій функції. Звісно, якщо порівнювати угоду і принципову позицію щодо перспективи членства, то, звичайно, більше потрібна угода», – стверджує Фесенко.
Крім цього, за словами експерта, такий тривалий процес переговорів свідчить про бажання Європи продовжувати його та збереження надії на зміну ситуації в Україні.
«Те, що має відбутися вже 20-й раунд переговорів, фактично свідчить про їхнє продовження. Європа демонструє, що вона не хоче припинення процесу переговорів і все ж таки не втрачає надію. Втім, склалася доволі специфічна політико-психологічна ситуація. Кожна сторона висунула свої умови або зафіксувала їх у публічних заявах. І як завершиться ця дискусія, залежатиме від політичної кон’юнктури. Зокрема, чи будуть певні зрушення в справі Тимошенко, в її подальшій політичній долі», – додає Фесенко.
На думку політолога, нові справи Тимошенко «емоційно підживлюють уявлення (Європи. – Ред.), що в справі Тимошенко не лише немає позитивних зрушень, навпаки, так Київ демонструє, що вона залишиться у в’язниці всерйоз і надовго».
Нагадаємо, проект документа з пропозиціями сторін щодо угоди про асоціацію України та ЄС узгоджено практично повністю, однак залишилися розбіжності у низці ключових питань. Зокрема, питання перспективи членства в ЄС, візовий режим і тривалість дії договору.