Експерт: коли громадяни готові іти з вилами, у правоохоронців немає іншого вибору, як здавати своїх

20 Жовтня 2013, 13:42

«Ця статистика відображає реальний стан справ в Україні відсотків на 40-50%. Вони дійсно вносять всі дані й факти про злочини, але розслідують тільки резонансні, або злочини тих правоохоронців, які не можуть відстояти свою невинуватість. Візьмімо хоча б кількість ДТП за участю правоохоронців: десятки загиблих під колесами їхніх автомобілів. Проте вже на другий день, коли порушники попадають у фокус уваги громадськості, вони пишуть заяви на звільнення. Тому формально все – абсолютна правда, злочинець – не працівник Генпрокуратури чи МВС», – заявив Хмара. 

Такої ж думки народний депутат від фракції „Батьківщина” Геннадій Москаль.

«Офіційна статистика, з якою Генпрокуратура не знайшла жодного корупціонера в своїх лавах, відображає лише незначний відсоток реальної ситуації. Адже якщо прокуратура здійснює контроль за слідством, за оперативно-розшуковою діяльністю, за СБУ, МВС, то прокурорів не контролює ніхто», – наголошує Москаль.

За словами Москаля, це звільнення працівників, які попалися, – найпоширеніший спосіб «так званої боротьби з корупціонерами».

«Якщо правоохоронець десь попався, і на нього є дані, які вже не можна приховати, то таких працівників звільняють, часто заднім числом. Це досить поширений спосіб», – запевняє народний депутат.

За його словами, офіційна статистика порушень, скоєних співробітниками МВС, також не відповідає дійсності. «У МВС – тотально корумпована система, а офіційна статистика показує лише кілька відсотків скоєних злочинів. Попадаються здебільшого ті, хто менше причетний до великих корупційних схем», – зазначає Москаль.

За його словами, працівників МВС викривають здебільшого правоохоронці з СБУ, тому заслугою МВС викриття вважати не можна. «Правильно було б не хвалитися про кількість зловлених порушників у відомстві, а нарікати, що вони є. Було б справедливо й законно, якби рядовий міліціонер попався, то був би звільнений начальник райвідділу й начальник обласного управління. Адже якщо ти не можеш контролювати своїх, то як ти можеш вести боротьбу з корупцією у країні, охороняти громадський порядок і спокій?», – заявив Москаль.

На думку Хмари, збільшення кількості викритих злочинів правоохоронців пов’язана з протестними настроями суспільства.

«Зараз будь-яка неадекватна поведінка людей у мундирах сприймається вибухово. У Врадіївці, в інциденту у Каравані правоохоронці самі показали недосконалість своєї системи. І коли громадяни готові іти з вилами, у правоохоронців практично немає іншого вибору, як здавати своїх. Вони вже не так трясуться за кожного свого працівника, тому почали краще розслідувати резонансні справи», – вважає Хмара.

Як повідомлялось, загалом за рік на працівників МВС було порушено 1359 проваджень, що вчетверо разів більше, ніж минулого року. Зокрема за фактами хабарництва міліціонерів порушено 199 проваджень, 36 із – проти керівників міліції, 53 повадження – про причетність працівників до незаконного обігу наркотиками.

Тим часом у Генеральній прокуратурі України запевняють, що цього року жоден прокурор не вчинив корупційного правопорушення.