Експерт: Хорошковський може стати “новим Тігіпком”

16 Грудня 2012, 12:52

Так, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко не виключає, що Хорошковський прагнутиме зайняти нішу так званої «третьої сили».

«Можливо Хорошковський захоче стати новим Тігіпком для підготовки до президентських виборів. Так звана ніша третьої сили або ніша Тігіпка – це люди, які не хотіли голосувати ні за Януковича, ні за Тимошенко. Тим паче, поки ця ніша відносно вільна. Її спробувала зайняти Королевська, але не вийшло. Кличко в цій ніші, але він тяжить до опозиції. Однак, треба враховувати, що в Хорошковського є певні серйозні деформації і мінуси в репутації, зокрема в період його роботи в СБУ. Але може погратися в прогресивного діяча, проєвропейського політика. Це буде не пряма опозиція, а прояв іміджевої конструктивної опозиційності», – вважає Фесенко.

Політолог також розглядає й інші варіанти політичної кар’єри Хорошковського: «Його можуть перекинути на іншу посаду, наприклад на митницю, де він раніше працював. Можлива рокіровка Клюєва в уряд, а Хорошковського – секретарем РНБО. А можливий варіант, коли він взагалі піде з влади, тобто може бути не стільки опозиційним, скільки проявити певне дистанціювання від нинішньої владної команди і поступове повернення в публічну політику, про що я вже згадував».

З тим, що Хорошковський таки залишиться в публічній політиці, погоджується і директор політико-правових програм Центру Разумкова Юрій Якименко.

«Можливо ці дії (відставка – Ред.) – погоджені. І це може бути певне тимчасове віддалення від влади і уряду, щоб через певний період часу повернутися на посаду прем’єр-міністра. Умовно кажучи через півроку. Звісно, все залежатиме від зовнішньополітичних процесів України. Якщо буде потреба у новому Кабміні і прем’єрі з проєвропейськими настроями, який міг би символізувати проєвропейський напрям, то можливий і такий варіант», – зазначив Якименко.

Причину відставки Хорошковського окрім офіційної позиції експерт пояснює ще й «міжгруповою конкуренцією» в оточенні Віктора Януковича.

«Очевидно, що та група, до якої належить пан Хорошковський зараз не є на піку свого впливу, скоріше навпаки за результатами виборів вона його дещо втратила. І тому можливо це є проявом такої конкуренції», – додав експерт.

Політологи також одностайно вважають, що у випадку продовження роботи у владі Хорошковського, скоріше за все, призначать у структуру, що не пов’язана з Кабміном, зважаючи на «його особисті конфлікти з Азаровим».

«Якщо Хорошковський залишиться у владі, Янукович спробує погасити конфлікти, зменшити інтенсивність і перевести в менш публічну фазу. Просто їх (Азарова і Хорошковського – Ред.) розведуть по кутах», – додав Фесенко.

Нагадаємо, сьогодні перший віце-прем’єр Валерій Хорошковський подав заяву про відставку "у зв’язку з незгодою щодо повторного призначення Миколи Азарова на посаду прем’єра".

Як відомо, останнім часом позиція Хорошковського відрізнялася від позиції керівників України. Хокрема, у листопаді цього року він заявив, що питання вступу України до Митного союзу Росії, Білорусі і Казахстану перебуває поза законом. Микола Азаров назвав цю заяву особистою думкою Хорошковського. 

Окрім цього, в інтерв'ю Deutsche Welle Хорошковський визнав, що відсутність візитів президента Віктора Януковича до країн Євросоюзу зумовлена вибірковим правосуддям в Україні.