Експерт: Європейці бачать прогрес у реформах в Україні, але не в боротьбі з корупцією

29 Квітня 2015, 14:36

У відносинах між Україною та ЄС наявна криза «невідповідності очікувань» один від одного. Таку думку в коментарі Тиждень.ua висловив політичний експерт Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Володимир Горбач.

«Перш за все, я б почав з того, що фактично зараз у відносинах України з ЄС є криза. Криза «невідповідності очікувань». Наші очікування від європейців, і чого очікують вони – не збігається. Минулі в ці дні саміт та міжнародна конференція якраз показали ці суперечності і невідповідності. Це добре у тому сенсі, що можна вказані речі усвідомлювати та виправляти і нам, і ЄС; а погано тому, що це фіксує невизначеність, яка склалася на сьогодні», – переконаний Горбач.

На його думку, позитивним моментом став сам факт проведення саміту високого рівня в Україні.

«Те, що саміт відбувся – це звісно величезний плюс. Те, що навіть під час війни відбуваються такого роду саміти – це добре, однак нічого нового не придумано, не запропоновано і не реалізовано по суті», – додав експерт.

Горбач зазначив, що ЄС бачить прогрес у реформах в Україні.

«Змінилася риторика європейців. Вони не говорять про повну відсутність реформ, а говорять, що реформи уже відбуваються, і це дійсно правда. Реформи в процесі виконання. Вони не завершені, але вони розпочаті. Звісно, не так все швидко відбувається, як би нам хотілося, однак ця ситуація не лише у нас. Друга тема – це корупція. В цій темі риторика не змінилася і наші західні партнери наголошують про це практично в кожному виступі. Це звучить майже у кожній репліці, і це друге питання (після реформ я маю на увазі), на яке доведеться давати відповідь», – наголосив він.

Окрім того, на його думку, замість скасованого формату донорської конференції, в Україні варто було проводити інвесторську конференцію для приватного сектору економіки.

«Тема «донорської» коференції придумана давно. Ще рік тому. Вона планувалася то на осінь, то на зиму, то на весну. Однак, сталося так, що формат надання Україні зовнішньої допомоги обійшовся без донорської конференції. Рішення МВФ та інших міжнародних фінорганізацій, Світового банку і т.д., в тому числі і ЄС зі США, про надання Україні як державі фіндопомоги ухвалили раніше. А от щодо економічної співпраці з приватним сектором чи суто економічного фактору – то це не донорська функція, а інвесторська. Ця конференція мала би називатися інвестиційною. Інвестиційна у пошуках інвестора. Тому так «на гальмах» і спустили тему про донорство Україні. Тема була заявлена, цього всі чекають, запитують, а цього не відбувається. Окрім того, зараз той момент, коли ще ніхто точно не переконаний, що зупиниться війна, що відновлюватиметься економіка. Звісно, це не найкращий час для того, щоб приваблювати інвесторів заходити на наш внутрішній ринок. Це ще одна причина. Ну і про корупцію я уже сказав», – завершив Горбач.

Нагадаємо, 27 та 28 квітня в Україні відбулися саміт Україна-ЄС, а також міжнародна конференція на підтримку України, яка раніше анонсувалася як донорська, але не стала такою.

Читайте також: Західні ЗМІ про саміт Україна-ЄС: Київ не впорався із домашнім завданням.

Читайте також: Експерт: Сьогодні важко говорити про прорив у відносинах України та ЄС.