«Це перш за все психологічна, дипломатична гра. ЄС є дуже громіздкою та неповороткою організацією з 28 членів, де рішення треба узгоджувати між усіма країнами. Цю машину дуже важко розвернути в інший бік, але якщо вже вона розвернулася і поїхала, то зупинити її теж дуже важко. Це одна з причин, внутрішньо бюрократична, чому якщо рішення прийняли, то рано чи пізно воно вступає у силу», – вважає Горбач.
На його думку, ЄС намагається змінити тактику дій щодо Росії, ухваливши санкції, незважаючи на режим перемир’я на Донбасі.
«З іншого боку, останнім часом, уже після 5 вересня, після Мінського протоколу, є побоювання ЄС про те, що, можливо, санкції спровокують РФ до подальшої агресії. Тут все-таки взяв гору підхід не заспокоєння агресора, а досягти тієї ж мети, але іншим прийомом, увівши санкції, але з таким інформаційним супроводом: якщо РФ піде на деескалацію, то санкція може бути скасована. Тобто ці свої санкції ЄС розглядає як покарання, як виховний момент для Росії, як свого економічного партнера. В цьому виховному моменті застосовують, у тому числі такі прийоми: відкладені санкції (будуть застосовані, якщо ви того-то не зробите) або, як зараз, можливе скасування покарання у випадку виправлення поведінки», – вважає Горбач.
Водночас, експерт, що ЄС має ще достатньо можливостей вдарити по РФ у нафтовій сфері, а от щодо газу все складніше
"У ЄС ще дуже дуже багато можливостей обмежити російські нафтові компанії. Сьогоднішні обмеження, це обмеження на кредитування, тобто на доступ до європейських кредитних ринків для цих нафтових компаній, що є для них важливим, і чим вони раніше користувалися. Однак є ще такі обмеження, як повне ембарго на російську нафту, я не кажу про газ, з газом складніше, а от без російської нафти ЄС цілком зможе обходитися. Найголовніша санкція для Росії була б у тому, щоб знизити ціни на ринку нафти, але це питання складніше, і Радою ЄС чи Єврокомісією не вирішується.
Нагадаємо, 8 вересня країни ЄС погодили нові санкції проти Росії , а 12 вересня текст опублікували в офіційному журналі ЄС, після чого обмеження набули чинності.