Експерт: ЄС зараз не має жодної довіри до керівництва України

17 Вересня 2012, 12:30

«Це залежатиме від того, яку оцінку виборам дадуть міжнародні місії. Це основне. Всі розуміють, що не буде жодних зрушень у справі Тимошенко, втім,  якби інші важливі питання були зняті, а ключовим є демократичне проведення виборів, то можна було би провести саміт. В принципі саміти проводилися завжди, навіть у період дуже серйозних похолодань між Києвом і Брюсселем. Хоча з боку ЄС наразі триває внутрішня дискусія, єдиної думки поки нема. Однак, якщо вибори будуть визнані такими, що не відповідають демократичним стандартам, то велика імовірність того, що цього року саміту не буде… Розмов буде багато (щодо проведення саміту – Ред.), а от рішення буде тільки після виборів», – заявив експерт.

За словами Сушка, останні зустрічі президента України з представниками в ЄС, зокрема на форумі у Ялті, свідчать, що жодного прогресу у відносинах з ЄС не досягнуто. «Офіційний Київ не реагує на сигнали ЄС щодо неприйнятності вибіркового правосуддя, які прозвучали й цього разу», – зазначив експерт.

«Однак, на відміну від минулих зустрічей, президент України вже не став навіть комусь давати певні обіцянки. Бо минулого разу він виступив з обнадійливими заявами з приводу того, що може бути змінене законодавство, що Київ шукає виходу із ситуації з Тимошенко. Але нічого не було зроблено, внаслідок чого відносини остаточно зіпсувалися, адже крім проблеми Тимошенко додалася ще й проблема брехні, як це було сприйнято в Європі. Зрозуміло, що за таких умов очікувати якогось прогресу було б наївно», – пояснив Сушко.

Щодо перспектив угоди про асоціацію між Україною та ЄС експерт зазначає, що наразі висловлюються лише «неформально сформульовані передумови для руху вперед з угодою, її підписанням і подальшою ратифікацією».

«Наступний період, коли ЄС буде це питання обговорювати всерйоз і приймати якесь рішення, – це невдовзі після виборів, коли буде зрозуміло, як ці вибори оцінять і які з цього можуть бути наслідки. Тому це найраніше, коли про це почнуть говорити. Але на відміну від саміту, де немає таких жорстких умов, щодо угоди вимоги можуть бути більш серйозними. І я боюся не вистачить навіть визнання виборів такими, що відповідають демократичному стандарту. Цього може не вистачити, тому що ЄС зараз не має жодної довіри до керівництва України і дуже мало на сьогодні є країн-членів, які готові підписати угоду з такою Україною, як вона є», – зазначив Сушко.

За його словами, «угода може бути законсервована на більш тривалий час до зміни тенденції в українській політичній системі».

«Зрозуміло, що це не може бути раніше 2013 року. Цілком імовірно, що це може бути відтягнуто аж до 2015 року – до виборів президента», – додав він.