На думку Мотиля, якщо в договорі про асоціацію з ЄС буде прямо говоритися, що Україна може приєднатися до ЄС, якщо і коли вона задовольнятиме всім вимогам членства і буде повністю демократичною державою з верховенством права та процвітаючою ринковою економікою, вільною від корупції, то навіть "регіонали" не матимуть іншого вибору, крім як адаптувати країну до європейських стандартів у середньо- і довгостроковій перспективі і тим самим самознищитись. У цьому разі виграють Європа та Україна.
Разом з тим, вважає Мотиль, у випадку, якщо ЄС зараз підпише угоду, він дасть "регіоналам" повну свободу діяти як їм заманеться та отримати від угоди всі переваги. Для вирішення такого сценарію розвитку подій експерт пропонує Європі в першу чергу відділити український народ від влади та "регіоналів".
Він розглядає три можливі сценарії, як ЄС може діяти щодо України. Перший є складним та менш значущим. Автор зазначає, що за твердженнями одного європейського дипломата «кілька країн ЄС не хочуть укладати угоди про асоціацію та підписувати її на майбутньому саміті Україна-ЄС тому, що для них неприйнятною є велика помпезна церемонія, червоні килими та потискання рук з Януковичем у той час як Тимошенко сидить у в’язниці». Таким чином, відзначає Мотиль, перший варіант полягає у тому, що ЄС має публічно зазначити, що підписує угоду для України, а не для "регіоналів", а тому відкрито заявити, що угоди не буде.
Другий сценарій є легшим та більш значущим. За цим варіантом розвитку подій ЄС повинен вдатися до політичного шантажу, який "регіонали" добре розуміють. Так, ЄС може підписати угоду, проте, він повинен у приватному порядку натякнути Януковичу, що ЄС рекомендуватиме країнам-членам її не ратифікувати і шантажувати "регіоналів", доки вони не зроблять, те, що від них вимагають.
Третій сценарій, за словами Мотиля, найлегший та найбільш ефективний та зводиться до того, щоб «бити по хворим місцям регіоналів». Так, експерт зазначає, що з 1998 року закон України дозволяє практично будь-кому отримати дипломатичний паспорт, котрий надає власнику право безвізового проїзду. Такі паспорти мають не лише президент, прем’єр-міністр, міністр закордонних справ та справжні дипломати, але і всі міністри та депутати, голови державних адміністрацій та тонни інших посадових осіб. «Не дивно, що "регіонали" грають жорстко з Європою. Вони знають, що навіть, якщо угоду не буде укладено, вони все одно зможуть засмагати на Рив’єрі», – зазначає автор. Тому Мотиль пропонує Європі «в одну мить закінчити монополію "регіоналів" на Європу». Тут йдеться навіть не про чорні списки посадовців. Автор пропонує просто змінити деякі правила та видавати дипломатичні паспорти тим українцям, які є сумлінними дипломатами та займаються сумлінною дипломатичною діяльністю. Всі ж інші повинні як і решта громадян України отримувати візи через посольства та консульства за загальними процедурами.