За словами експерта, нинішні відносини між УПЦ МП і УПЦ КП – відносно стабільні.
«Теперішнє існування двох юрисдикцій: Московської і Київської в глобальному сенсі – це відображення того, що в Україні реально існують дві абсолютно відмінні між собою громади. Одна хоче автокефальної церкви. Друга – не хоче під жодним приводом поривати стосунки з Московським патріархатом. Ці дві громади – стабільні і досить впливові. І вони не можуть бути за умов демократичного, ліберального розвитку поглинуті одна одною», – заявив він.
Водночас, зауважує експерт, пропорція патріархатів – різна.
«Соціологія показує, що постійно зростає частка києвоцентричних християн. Усвідомлюючи цю ситуацію, РПЦ не може залишати без уваги процеси в Україні і подальше існування УПЦ навіть не кажучи про УПЦ КП, оскільки факт існування напівсамостійної УПЦ зміцнює в народі свідомість української незалежної церкви. Тому Москва змушена йти на радикальні кроки», – вважає Юраш.
Експерт вбачає в можливості ліквідації єдності УПЦ МП і позитивний момент.
«Можливо це й добре для України, оскільки те, що існує УПЦ як єдина структура – це окозамилювання. Це є давня міфологема. Насправді УПЦ – розідрана, різна. Там є російський фашист Агафангел, Минофан, які відверто закликають до того, що "Малоросію" треба закінчувати, Є й адекватна молодь. Тобто ця фікція рано чи пізно має розлетітися. Руйнування цієї формальної стабільності може всім піти на користь, в тому числі україноцентричним силам (в УПЦ МП – Ред.). Тоді стане всім зрозуміло, хто є хто», – зазначив він.