«На початку минулого тижня я переконував своїх колег у тому, що ситуація контрольована, а стрибки курсу – це, по-перше, наслідки штучного утримування курсу попереднім урядом, коли був значний дефіцит, зовнішні борги, слабка економічна динаміка. Зрозуміло, що це колись мало спрацювати, як пружини.: чим сильніше ми курс стискували, тим більше можна було чекати того, що він вистрелить. По друге, валютні зміни – це те, що є наслідком нашої поточної ситуації, коли знову низькі резерви, слабка динаміка, військова агресія. І в мене склалось враження, що ситуація була спрямована на те, щоб зробити курс більш гнучким і ринковим», – зазначив Юрчишин.
Але, наголошує економіст, минулий тиждень впевненість «поколивав і змінив».
«Стрибки відбулися на рівні 30-50 коп. на день. І водночас Центральний банк нічого не зробив: це означає, що він або втратив контроль, або не знає, що вживати. Тому ситуація така, що тепер хвиля стрибків висока, і її руйнівна сила буде також високою. Україну спіткає інфляційний шок, подорожчання нафти , бензину, імпортних товарів, зростання цін. Неясно, коли ця спіраль підвищення цін закінчиться», – наголошує Юрчишин.
На його думку, зараз спостерігаються спекулятивні тенденції не з боку населення, а на міжбанку.
«Зараз купити валюту важко, більшість економічних агентів намагаються утримати її в себе. І такі дії повинні бути під цілковитим контролем Центрального банку. Але я не певен, що він контролює ситуацію», – заявляє економіст.
За словами старшого аналітика Міжнародного центру перспективних досліджень Олександра Жолудя, здійснювати валютні операції зараз побоюються як і продавці, так і покупці.
«Насправді люди не знають, чого очікувати. Ті, що продають, побоюються того, що курс виросте, і вони втратять. А покупці – навпаки, припускають можливість зниження валюти і посилення гривні», – зазначає економіст.
За його прогнозами, стабілізацію курсу валюти можна очікувати тільки після заспокоєння політичної й економічної ситуації у країні.
«Сьогодні, коли в частині регіонів України відбуваються не зовсім зрозумілі дії з озброєними сепаратистами, які захоплюють адмінбудівлі, де влада поки що не може відповідно реагувати, можливо все. Враховуючи, що в нас вільне курсоутворення, то виключити підвищення чи зниження вартості валюти не варто», – додає експерт.
Як повідомлялось, 15 квітня на міжбанківському валютному ринку України торги доларом США відкрилися котируваннями 12,6000/13,0000 грн/дол., до 12:00 ціни впали – 12,2000/12,4500 грн/дол.
Нагадаємо, голова Нацбанку Степан Кубів вважає, що валютний курс відображає поточний реальний стан економіки країни. Він також впевнений, що гривня має перспективи для зміцнення.