«Кримінальний кодекс України передбачає відповідальність за наругу лише над державними символами (герб, прапор, гімн). Ні президент, ні тим більше його портрет, не є ними», – наголошує експерт.
За його словами, у деяких державах прямо передбачено відповідальність за образу президента, зокрема у Білорусі й Казахстані.
«У нас вона в КК не встановлена. Отже, якщо президент України вважатиме себе ображеним, він може подати в суд позов про захист його честі і гідності, який розглядатиметься в порядку цивільного судочинства», – зазначає Хавронюк.
Як стверджує експерт, в Україні були незаконні судові рішення, коли дії, пов'язані з образою президента, кваліфікувались за ст. 296 як хуліганство.
«Підкреслюю: такі рішення є незаконними, бо не відповідають загальним положенням КК України», – зазначив експерт.
У той час Михайло Лебедь, член правління правозахисної організації Інститут Республіка, вважає це «суто актом політичного залякування активістки».
«Де-юре це свобода самовираження – обертати портрети Януковича, як хочеш. Якщо президента це не влаштовує, то хай особисто звертається в суд про захист своєї честі та гідності, але треба буде ще довести, що такий акт дійсно принижує його честь і гідність», – зазначає Лебедь.
За його словами, за образливі плакати активістів можуть переслідувати, «але якщо це буде масова акція за участі правозахисників і відомих діячів міста, то бєспрєдєлу можна уникнути».
Як повідомлялось, у ніч на 17 грудня Луцький міськрайонний суд обрав запобіжним заходом голові громадської організації «Національний Альянс» Майї Москвич двомісячний домашній арешт за акцію із портретами Януковича.