Експерт: якби Янукович і Азаров мали вірних прихильників, їм не потрібен був би закон про наклеп

22 Вересня 2012, 21:00

Експерт, зокрема, називає ухвалення цього законопроекту в першому читанні «пробою пера».

«Я думаю, друга така ж спроба буде вже з новим парламентом. Завдання сьогоднішнього режиму влади – заставити парламент не діяти демократичним способом. Зараз це просто перевірка реакції журналістів і суспільної думки… Це така собі проба пера. Але наступний парламент спробує прийняти такого роду закон про наклеп, який буде розширеним», – заявив політолог.

По-друге, за словами експерта, такі дії парламенту пояснюються відсутністю підтримки режиму Януковича.

«На фоні повної відсутності захвату від режиму Януковича, природно, що у влади виникає спокуса закрити всім роти і щоб будь-яка критика сприймалася як загроза державному устрою. Можна не сумніватися, що якби у нинішньої політики Азарова і Януковича були вірні прихильники, їм не потрібен був би ніякий закон про наклеп», – вважає Небоженко.

Схожі закони, за словами політолога, є й в інших країнах.

«Але вони містять «сплячі» норми, які не реалізуються, тому що є загальна демократична політична культура, яка не дозволяє їх різко використовувати. А в нашій ситуації вони застосовуватимуть направо і наліво», – зауважує він.

Прийняття такого законопроекту зумовлене, за словами Небоженка, «логікою формування авторитарного режиму».

«Створюється репресивний апарат зі сторони правоохоронних органів, законодавча база для його роботи. Звісно, що значно важче ловити злодіїв, корупціонерів, а простіше – журналістів», – додає він.

Окрім закриття українських видань, судових переслідувань журналістів, у разі прийняття законопроекту вцілому Небоженко прогнозує, що «політика перейде в Інтернет, на кухні, в чутки тощо». «Те, що було в Радянському Союзі до його розпаду», – додав він.

У свою чергу, політолог Сергій Таран зазначає, що ухвалення законопроекту про наклеп серйозно вдарить по українській журналістиці.

«Таким чином українську журналістику хочуть поставити в стійло. Влада дуже боїться, бо розуміє, що вона не в кращій ситуації, популярність її йде вниз, а тому намагається застосувати репресивні методи. Раніше – проти опозиції, тепер – проти журналістів… Якими мотивами керується? Це спроба встановити диктатуру авторитарними методами. До речі, дуже примітивні мотиви, жодної стратегії тут шукати не треба. Нинішня влада дуже погано вміє працювати з інформаційними потоками, публічністю. Все далі керівники держави наближаються до міжнародної ізоляції, і все більше бояться журналістів», – зазначив експерт.

Втім, Таран вважає, що шанси на те, що законопроект буде відхилений у другому читанні, таки є.

«Шанси є, що не ухвалять… Однак, раніше йшлося про цей законопроект як про особисту ініціативу Журавського. Проте вчора ми побачили, як за нього голосували. А тому не виключаю вірогідності, що ті, хто підтримав цей законопроект, голосуватимуть за нього знову», – додав він.