"Насправді, ситуація з кредитними дефолтними свопами не змінюється з серпня минулого року. Те, що хтось про це написав зараз, нічого не означає, – сказала Бєлан. – З погляду розрахунків за зовнішніми боргами уряду ситуація найближчими місяцями, до кінця року, не критична".
Експерт пояснила, що КДС України останнім часом перебувають на рівні 800-900 базисних пунктів, а до серпня минулого року вони були на рівні 400-450 базисних пунктів.
"Ринок оцінює, що ймовірність дефолту підвищилася, але вона не критична. Рівні КДС для України значно нижчі, ніж для Португалії – приблизно1000 базисних пунктів, або для Греції – більш як 8000 базисних пунктів. Україна не стоїть на порозі краху або дефолту ", – сказала Бєлан.
За її словами, такий рівень КДС означає, що інвестори оцінюють макроекономічні ризики України як дуже високі. Хоча здатність уряду обслуговувати свої зобов'язання найближчими місяцями висока, інвестори орієнтуються на більш довгостроковий період 3-5 років.
Економіст відзначила, що основний сегмент, який зараз хвилює іноземних інвесторів, – це зовнішній сектор України, а саме ризики девальвації національної валюти. Крім того, немає визначеності і розуміння щодо того, як уряд рефінансуватиме свої зовнішні борги у довгостроковій перспективі.
За словами Бєлан, за відсутності нового зовнішнього фінансування Україна може виплачувати існуючі борги, але лише у короткостроковій перспективі. Проводити таку політику у довгостроковій перспективі можливо в умовах стійкого профіциту держбюджету, тобто коли уряд має надлишок коштів, щоб здійснити виплати. За нинішніх умов обійтися без додаткового зовнішнього фінансування, на переконання експерта, буде складно.