«Чи може Росія подати в суд? Може. Чи буде це робити? Думаю, що не найближчим часом. Буде про це говорити і лякати, але не в найближчий час», – вважає експерт.
«Тому що для неї (Росії – Ред.) головне в сенсі стратегічної мети – це контроль над газотранспортною системою України. Вони ще не опустили руки», – зауважив Боровик.
Таким чином, за його словами, росіяни не будуть в найближчий час подавати в суд на Україну, поки не зрозуміють, що дійсно не отримають консорціуму на тих умовах, які вони висувають.
«Але це буде недовго. Думаю, що в серйозні холоди взимку подача (судового позову – Ред.) вже можлива. Я говорю про цю зиму», – зазначив Боровик.
Разом з тим експерт наголошує, що рішення про подачу в суд залежатиме від багатьох факторів, у тому числі від внутрішньополітичної ситуації в Україні. Зокрема, від того, хто буде прєм’єром і «наскільки цей прем’єр буде підпорядкований частково російським інтересам».
«Тому від багатьох факторів це залежить. Тому, думаю, ще місяць-два і ми побачимо цей розвиток подій», – вважає Боровик.
На питання про те, чи є в України шанси відстояти свою правоту в суді, експерт зауважив, що «не можна сказати однозначно, що ті праві, чи ті праві». «Це вирішить суд», – наголосив він.
«Є за що чіплятися Росії однозначно, згідно з контрактом, і є за що чіплятися Україні, згідно з харківськими домовленостями», – зауважив Боровик.
Експерт також зазначив, що поки не можна напевне сказати, скільки наступного року буде отримано газу Україною. «Чи буде 24,5 млрд кубометрів вибрано, чи буде більше чи менше, теж буде залежати від багатьох факторів. Одним із них є ситуація загальна в Європі по постачанню природного газу. Тому що спотовий ринок вигідний: якщо там стабільна і нормальна ситуація, то можна купити там газ інколи в літні часи і на $100 менше. А інколи ціни на спотовому ринку не такі привабливі», – пояснив Боровик.
Загалом, зазначив Боровик, українська влада нарешті почала розвивати інші напрямки поставки і видобутку газу. Це і закупівлі газу на спотовому ринку, і проект будівництва LNG-терміналу, віддача на тендері двох ділянок по видобуванню сланцевого газу, газифікації вугілля і т.д. «Тобто, дійсно, те, що повинні були робити раніше, почали робити зараз», – заявив він.
Нагадаємо, відповідно до контрактів від 2009 року, які підписані на умовах «бери або плати», мінімальна кількість газу, який Нафтогаз повинен імпортувати з Росії, становить 33,3 млрд куб. м.
Мiнiстр енергетики та вугiльної промисловостi Юрiй Бойко 16 листопада повiдомив, що НАК "Нафтогаз України" у 2012 роцi закупить у росiйського "Газпрому" 26 млрд куб. м газу, а наступного року скоротить закупiвлi до 20 млрд куб. м.
Однак 23 листопада президент Вiктор Янукович повiдомив, що Україна в умовах цiнового тиску вимушена скорочувати закупiвлi росiйського газу i в 2013 роцi має намiр придбати 18 млрд куб. м.
Газпром пригрозив Україні судом за скорочення обсягів закупівлі газу. На що у відповідь міністр палива та енергетики Юрій Бойко заявив, що Україна готова відстоювати свої інтереси щодо газу в суді.
Як підрахували юристи, претензії Газпрому до Нафтогазу у 2012 році можуть досягти $2,7 млрд, а у 2013-му – близько $5,7 млрд.