Коментуючи заяву міністра енергетики та вугільної промисловості Едуарда Ставицького, який частково підтвердив інформацію про те, що російський Газпром блокує постачання в країну газу зі Словаччини, експерт зауважив, що це питання лежить в політико-регуляторній площині.
«Не можна казати, що Газпром напряму може заборонити цю поставку. Але Газпром є головним транзитером енергоносіїв через Словаччину. Зокрема, в контракті з Газпромом у Словаччини є пункт, згідно з яким вона повинна погоджувати прокачування, які не заважали б основному транзиту природного газу по її території. Звісно, Словаччина не хоче втратити свої відносини з Газпромом. З іншого боку, існує законодавство європейської спільноти про перешкодність доступу до транспортних можливостей і потужностей різних компаній. А тому це питання – в політико-регуляторній площині», – заявив він.
Водночас Боровик зауважує, що словацька сторона мала погодити це питання ще рік тому.
«Однак вона пустила цю розмову по дуже великому бюрократичному колу. І виявилося, що вона не завершена. До вирішення цього питання, якщо буде воля, може долучитися і європейська сторона. Я сподіваюся, що вкінці-кінців воно буде узгоджене. Тим паче, м'яч на боці словацької сторони», – додав він.
Боровик оцінює 60% на 40% шанси, що словацька сторона пропустить газ на територію України.
«Стверджувати на 100% неможливо. Негативна для України позиція Словаччини буде у тому випадку, якщо втрутиться політика. Вона залежатиме від вибору між, з одного боку, доцільністю виконання взятих на себе зобов’язань із доступу до своїх транспортних можливостей зі словацької сторони, а з іншого, – практичною доцільністю виконання контракту та небажання дразнити такого великого транзитера як Газпром», – вважає Боровик.
На думку експерта, подібна ситуація може скластися лише з країнами, що залежні від Росії.
«Наприклад, з Польщею така ситуація неможлива, тому що в Польщі своя психологія відносин з Росією, і вона, думаю, буде більше на боці з Україною та діятиме рішучіше. Не думаю, що може виникнути (схожа ситуація з поставками газу. – Ред.) з іншими. Цього слід чекати від країн, де є більший вплив Росії», – підсумував він.
Нагадаємо, головний виконавчий директор RWE Supply&Trading GmbH Стефан Юдіш заявив, що почати постачання газу через територію Словаччини німецькою RWE поки не вдається не через відсутність технічних можливостей, а через російського Газпрому, який фактично блокує поставки, відмовляючись узгодити заявку на транспортування газу в Україну.
Як повідомлялося, 15 травня міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький повідомив, що Україна почала тестовий імпорт газу зі Словаччини.
Комісар Європейського Союзу з енергетики Гюнтер Еттінгер прогнозував, що початок реверсних поставок газу з Європи до України через Словаччину буде можливим з початку 2014 року.
Україна почала реверсні поставки з Польщі за контрактом з німецькою RWE в листопаді минулого року. Тоді українська влада заявляла, що газ закуповується за спотовими цінами, які значно нижчі за ціни Газпрому, прив'язані до нафтового кошика.