Експерт: газові угоди можна скасовувати і в українських судах

20 Квітня 2011, 09:30

«Відповідне юридичне подання повинен подати або Кабмін, який дає дозвіл для укладення такого контракту, або НАК «Нафтогаз України» як головний контрактер з цього питання. Окрім цього, це може зробити і Генпрокуратура як орган, що захищає інтереси держави. Проте тут є чимало юридичних нюансів. Зокрема, Генпрокуратура може відстоювати інтереси держави, але держава на сьогодні є 100 % власником НАК «Нафтогаз Україна». Втім, юридично НАК «Нафтогаз» є акціонерною компанією та окремим суб’єктом господарювання», – стверджує експерт.

Найважливіше в цій справі – отримання чіткого рішення від керівництва держави.

«Якщо Генпрокуратура дійсно отримає таке доручення від керівництва держави, якщо на це буде воля, умовно кажучи, першої особи держави, то підстави для скасування цих угод в принципі знайти можна. Адже така домовленість на сьогодні є найневигіднішою за всю історію незалежності України, не кажучи вже про формулу ціни, яка закладена в контракті. Тобто з позиції вигідності-невигідності, це дуже невигідний контракт для України», – зазначив Боровик.

На думку фахівця, ці угоди можна було не виконувати через чималу кількість юридичних суперечностей.

«Питання полягає в тому, чи можна було не імплементувати (виконувати – Ред.) рішення Стокгольмського арбітражного суду. Можна було. Тому що було досить багато суперечностей різного характеру. Не кажучи про те, що сама позиція НАК «Нафтогаз» України після приходу до влади нової команди була досить суттєво відкорегована на слуханнях міжнародного арбітражу і фактично була змінена. У підсумку влада не відстояла інтереси держави за кордоном в Стокгольмському арбітражі. Вона могла не імплементувати це рішення в Україні і на це були юридичні підстави. І останнє – не змінила в переговорах з Росією формули ціни на газ, не змінила сам підхід до цього контракту», – додав він.

Нагадаємо, у міністерстві енергетики та вугільної промисловості не виключають, що будуть домагатися перегляду формули ціни на газ в судовому порядку.

А в "Газпромі" судових розглядів не бояться. Вчора голова правління монополії Олексій Міллер заявив, що спроба переглянути газові угоди в судовому порядку "абсолютно неконструктивна і безперспективна".

Нагадаємо, днями прем'єр-міністр Микола Азаров, перебуваючи у Китаї, заявив, що справедлива ціна на російський газ для України на сьогодні становить близько 200 доларів за 1 тис куб м.

Раніше перший заступник генпрокурора Ренат Кузьмін заявив, що газові угоди 2009 року можуть бути поставлені під сумнів і в судовому порядку скасовані.

Однак, як заявив президент Віктор Янукович, українські суди неповноважні приймати рішення щодо дій представників Росії при укладанні газових контрактів з Україною в 2009 році.