Експерт: Фінансове становище українських підприємств повертається в 90-ті, а розвиток економіки – у брєжнєвський застій

24 Листопада 2013, 20:24

Як зазначає експерт, «на сьогодні практично всі подушки безпеки для української економіки спрацювали».

«Банки дуже слабо кредитують бізнес, бо чимало грошей спрямовують на ОВДП (облігації внутрішньої державної позики. – Ред.) уряду, та й самі не можуть похизуватися достатньою ліквідністю. За дев’ять місяців 2013-го бізнес отримав від фінустанов нових кредитів на 42 млрд грн. Але цього виявилося вкрай мало, тож йому довелося продавати запаси, зменшуючи середні залишки сировини та готової продукції на складах», – зазначає Шавалюк.

Як зауважує економіст, підприємства стали жертвувати інвестиціями.

«Якщо у III та IV кварталах минулого року реальний обсяг інвестицій в основний капітал зменшився відповідно на 6,9% та 7,5%, то в II кварталі 2013-го – на 19,7%. Усе це сталося задовго до того, як на кордоні з Росією з’явилися масштабні проблеми з розмитненням українських вантажів», – зауважує він.

Поки підприємства витрачали запас своєї фінансової міцності для забезпечення незмінних масштабів діяльності, додає Шавалюк, більшості простих українців криза не стосувалася. Втім, така "економічна політика до виборів-2015 призведе до втрати ними останніх резервів на чорний день".

«Якби в Україні була ринкова економіка, це закінчилося б зменшенням зарплат і різким зростанням безробіття. Але в наших реаліях залишаться і низьке (офіційне) безробіття, і високі зарплати, зате з’являться заборгованість із зарплат, масові відпустки за власним бажанням та безліч фірм-фантомів, фактичних банкрутів із високими обсягами кредиторської заборгованості. Фінансове становище підприємств нагадуватиме лихі 1990-ті, а розвиток економіки – часи брєжнєвського застою», – підсумував експерт.

Детальніше читайте у статті "Хроніки системної рецесії" у №47 "Українського тижня"