Експерт: Дві проблеми фінсектору України є катастрофічними – втеча капіталу та друк грошей

8 Листопада 2014, 20:42

Поки в Україні та Євросоюзі перебувають у стані ейфорії від "проєвропейських" результатів виборів до Верховної Ради, у фінансовому секторі тривають дуже загрозливі тенденції, які стрімко розвинулися з легкої руки переможців останніх перегонів і за період їхнього перебування при владі. Про це пише у своєму матеріалі для "Українського тижня" економіст Любомир Шавалюк.

"Ідеться про дві взаємопов’язані комплексні проблеми. Перша – втеча капіталів, що має кілька проявів. Зокрема один із них – відтік депозитів із банківської системи. За девʼять місяців 2014 року їхній обсяг у гривні зменшився на 7,8% (фізособи забрали 18% вкладів). Депозити у валюті скоротилися на 21,9% (34,1% відповідно). Також спостерігається відтік грошового капіталу за кордон. Ще один прояв – відтік готівкової валюти з банків. За січень-вересень з українських фінустанов винесли готівкою $2,4 млрд, що у 2,7 разів більше, ніж торік (основна частина виносу прийшлася на січень-лютий). Чи перебувають ці гроші в Україні під чиїмись матрацами, а чи вже давно вивезені в кейсах за кордон – не має значення, бо у банках їх немає, тож на економіку вони не працюють", – зазначає Шавалюк.

"Друга комплексна проблема фінансового сектору – друк грошей, що також має низку складових. По-перше, держава стрімко втрачає почуття міри в запозиченнях, друкуючи неймовірно великі обсяги облігацій внутрішніх державних позик (ОВДП). За десять місяців поточного року кількість держоблігацій, які перебувають в обігу, виросла на 142 млрд грн, або на 56%. По-друге, фінансовий сектор України, передусім банки, не має змоги прийняти на баланс такий великий обсяг ОВДП, бо через втечу капіталів має власні проблеми з ліквідністю", – резюмує фахівець.

Повну версію статті "За крок від фінансової прірви" читайте у №45 "Українського тижня".