Експерт: два табори в УПЦ МП намагаються зайняти найвигіднішу позицію перед виборами предстоятеля

9 Січня 2013, 17:04

«Умовно кажучи, є два табори, котрі мріють про обрання свого кандидата предстоятелем церкви. І вони намагаються зайняти найвигіднішу позицію і отримати більшу кількість ієрархій на майбутніх виборах», – зазначив експерт.

«Те, що відбулося на двох синодах, особливо на останньому, – це намагання знайти вихід із досить складної адміністративної ситуації, в яку потрапила УПЦ. І треба сказати, що багато хто говорить, наскільки укріпилися ці дві групи, які існують в УПЦ – проросійська навколо митрополитів Агатангела та Іларіона і київська – навколо митрополита Володимира і його прибічників. Думаю, якщо говорити про збалансованість, то – 1/1. Промосковська група працевлаштувала свого однозначного прихильника архієпископа Агапіта на Вінниччині, а київська група намагається утвердитися на Луганщині», – відзначив Юраш, додавши, що це ніяк не вплине на стратегію діяльності УПЦ МП.

Водночас щодо поділу та створення єпархій УПЦ МП, то експерт зазначає, що така тенденція спостерігається вже впродовж 5-7 років і не лише в Московському патріархаті.

«По-перше, подрібнення єпархій, це тенденція, яка почалася в УПЦ МП ще років 5-7 тому… По-друге, це десь закономірний розвиток усіх церков. Система комунікацій і адміністрування потребує такого децентралізування», – зазначив він.

Попри це Юраш зауважує, що рішення синоду УПЦ МП щодо розподілу єпархій – суб’єктивне.

«Поділ і виникнення нової єпархії в Могилів-Подільському на Вінниччині – це потреба працевлаштувати архієпископа Агапіта, якого звільнили з Сєвєродонецької єпархії, за якого заступилася промосковська група і яка не може допустити втрати ще одного чинного правлячого архієрея. Ситуація в Луганську взагалі штучна, яка не має статистичних передумов до нової єпархії. Це конфліктна ситуація, яка також виникла у Сєвєродонецькій єпархії, коли не приймали нового єпископа Пантелеймона. Йому не дали відслужити жодної літургії. І в цій ситуації київська метрополія, щоб зберегти обличчя, утворює для нього нову єпархію, а на ту єпархію, яка не прийняла присланого з Києва ієрарха, призначають ще одного владику», – зауважує Юраш.

Нагадаємо, 20 грудня 2012 року синод УПЦ МП розділив на дві Одеську єпархію та утворив нову єпархію на базі Сімферопольської. 

А 5 січня пройшло перше цього року засідання синоду, під час якого утворив Могилів-Подільську єпархію. Її керуючим призначено архієпископа Агапіта (Бевцика). А також синод реорганізував церковне управління в межах Луганської області.

Позначки: