Коментуючи розрахунки прем’єр-міністра Миколи Азарова, який заявив, що на досягнення енергетичної незалежності Україні потрібно 3-5 років, Гончар зазначив: «Досягнення енергетичної незалежності впродовж 3-5 років неможливе».
Він заявив, що сподівання прем’єр-міністра «звичайно є логічнми, обгрунтованими» і це пов’язано з будівництвом терміналу для прийому скрапленого газу, розробкою покладів газу, розробкою Чорноморського шельфу, підвищенням енергоефективності і т.д.
«Це все правильно. Але часовий простір для успішної повномасштабної реалізації означених проектів вимірюються не 3-5 роками. Це десятиліття», – заявив експерт.
За його словами, лише технологічна фаза реалізації проектів, пов’язаних з диверсифікацією, енергоефективністю, з розробкою власних родовищ і традиційного і нетрадиційного газу потребують не 3-5 років, а більшого часу.
«Тому в кращому випадку через 5 років Україна може мати термінал по прийому скрапленого газу», – зауважив він.
«Якщо зараз мова йде про якийсь полегшений варіант, який можна реалізувати протягом найближчих 2 років, то і результат буде полегшений з точки зору енергетичного унезалежнення України», – додав Гончар.
Експерт пояснює, що під енергетичним унезалежненням розуміється ліквідація існуючого статусу країни, яка задовольняє забаганки монополістичних структур сусідньої країни.
«По суті, все, що є на сьогодні в активі України в плані енергетичної незалежності, – це нафтовий термінал «Південний», нафтопровідна система Одеса-Броди. І диверсифікація поки що дуже кволенька постачання ядерного пального шляхом залучення компанії Westinghouse. Ось власне все», – зазначив він.
Експерт розповів, що Азербайджан досяг енергетичної незалежності за 12 років. «Починаючи від 1994 року, коли був підписаний так званий «контракт століття», і 2006 рік. Це десь такий проміжок, який знадобиться Україні – років 10», – вважає він.
Нагадаємо, відповідачи на питання на своїй сторінці у Facebook, Азаров заявив, що уряд проводить політикові забезпечення енергонезалежності України. «І все, що ми зараз робимо, обов'язково через 3-5 років дасть нам можливість вирішити це завдання», – написав він.