15 травня спливає термін розгляду президентом низки законів, зокрема про «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», однак підпису голови держави під законами станом на 18:00 немає. Думками щодо цього з Тиждень.ua поділився історик, директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В’ятрович.
«Я не знаю в чому причини (зволікання з підписанням – Ред.) і я думаю, що декомунізація в Україні однозначно відбудеться. Справа у тому, що декомунізація – це процес, який відбувається незалежно від волі політиків і який уже почався. Починаючи з Майдану, і триває дотепер», – зазначив експерт.
За його словами, ухвалені Верховною Радою закони – лише відповідь на суспільні запити.
«Ці закони – спроба радше наздогнати суспільні настрої. Зупинити декомунізацію чи ставити якісь бар’єри суспільним процесам, які відбуваються, думаю це дуже хибний вибір для будь-якого політика, тим паче для того, хто хоче залишитися в історії як державний діяч. Тому непідписання закону про декомунізацію стало б дуже неправильним кроком для президента Порошенка. Не підписати ці закони означає для нього по суті усунутися від історичних процесів, які вже тривають в Україні», – додав В’ятрович.
Водночас, на його думку, непідписання законів може вплинути на позицію України у протистоянні з Росією.
«Крім того, я вважаю декомунізація важлива саме зараз, саме тепер, коли Україна протистоїть Росії, яка у своїй агресії опирається на радянську міфологію, адже декомунізація для нас – це ідейна ціна проти ворога. Зупинити її – по суті спроба підважити можливості нашої перемоги. Я переконаний, що декомунізація у будь-якому випадку станеться», – наголосив В’ятрович.
Нагадаємо, 30 квітня Верховна Рада надіслала президенту на підписання низку законів, які стосуються дерадянізації України та відновлення історичної пам'яті. Водночас, за 15 днів, які минули з того часу Порошенко не оприлюднив позицію щодо законів.