«Я б не хотіла всіх міряти одним мірилом. Є такі особи і громадські організації, які роблять справді добрі й потрібні справи», – зазначила Чакарова.
За її словами, НГО, що мають справу з жертвами торгівлі людьми, зокрема жінками, мають певний розпорядок, пов’язаний із фінансуванням.
«Нерідко цифри, на які ми, журналісти, покладаємося в їхніх звітах, є завищеними. І що частіше ми про них згадуємо у наших статтях, то більше фінансування ці організації отримують. Наприклад, якщо кажуть про те, що 20 тис. жінок було продано в сексуальне рабство, це сильніший сигнал для суспільства, ніж якщо йтиметься про 10 тис. Власне, ніхто не оцінює і не перевіряє цифри. Їх можуть хіба що запитати, скільки населених пунктів вони включили до своєї вибірки», – розповіла вона.
Як приклад Чакарова розповіла про одну з неурядових громадських організацій, яка постійно працює над пошуком і залученням фондів, зокрема й міжнародних, американських, шведських, норвезьких, тобто з країн, які питанню рабства та торгівлі людьми приділяють величезну увагу.
«Якось узимку мене запросили додому до виконавчого директора цієї інституції на прийом. Підлога в будинку була з підігрівом. Сам прийом обслуговувало близько 30 офіціантів. Гостям забезпечили транспортування додому. Отже, ви можете уявити собі масштаби вечірки. Натомість у притулках згаданої організації я побачила зовсім іншу картину. Було видно, що вони недофінансовані, умови, у яких перебувають жінки, дуже погані, тоді як людина, яка керувала цією НГО, мала у своїй резиденції підлоги з підігрівом і влаштувала дуже екстравагантний і дорогий прийом», – відзначила експерт.
За її словами, тут є кілька рівнів невідповідності. «Коли ви намагаєтеся зіставити цифри, показуєте їх керівникам НГО, що мають допомагати жертвам торгівлі людьми, і цікавитеся, як вони можуть собі дозволити так неощадливо витрачати гроші, то це один величезний знак питання. Коли спілкуєтеся з юристами, які обслуговують ці організації, також постає проблема корупції та наповнення кишень їхніх клієнтів незаконними коштами. Усе це ті червоні прапорці, частинки мозаїки, які під час зіставлення утворюють повну картину», – зауважила Чакарова.
Вона відзначила, що НГО мають обличчя тих, хто виконує янгольську роботу. «Проте часом вони нічим не кращі за тих самих злочинців. Я б сказала, що вони багато в чому навіть підступніші від них», – сказала Чакарова.
Повний текст інтерв’ю з Мімі Чакаровою читайте у № 7 «Українського тижня».