Експерт: будь-який отриманий від ЄС позитивний сигнал на саміті Янукович використає для шантажу Росії

19 Лютого 2013, 18:45

«Саміти Україна-ЄС відбуваються щорічно і може так статися, що в цьому році буде проводитися два саміти. Цей саміт закінчує попередній 2012 рік  з його порядком денним, і те, що буде сказано 25 лютого, перш за все, про угоду про асоціацію, а також про угоду про безвізовий режим, буде задавати рамку діяльності української влади в цьому році, а також відносин з ЄС. Це матиме також серйозний вплив і на відносини з Російською Федерацією, бо українська влада намагається балансувати між двох полюсів, використовуючи один полюс проти іншого. Якщо Янукович отримає якусь хоча б гіпотетичну обіцянку ЄС вийти на підписання угоди з Україною, то він цим шантажуватиме Росію і Газпром, намагаючись «збити» ціну на газ чи домогтися кращих умов в енергетичному плані з РФ», – зазначив Горбач.

За його словами, варто очікувати критики на адресу президента і його політики.

«Це – гарантований пункт порядку денного. Я думаю, що ЄС зосередиться знову на основних пунктах Європейської Ради закордонних справ, рішення стосовно яких приймалося 10 грудня, помахають пряником у вигляді перспективи підписання угоди про асоціацію у Вільнюсі в листопаді цього року. Але думаю, український президент  вкотре витерпить і вислухає всю критику на свою адресу і зробить вигляд, що він нічого не зрозумів і проблеми не існує», – вважає експерт.

Щодо планових питань саміту, то, на думку Горбача, єдине питання, що може обговорюватися – це питання тимчасового пришвидшеного запровадження частини угоди про асоціацію стосовно зони вільної торгівлі.

«Може обговорюватися так звана угода про ЗВТ-плюс, щоб вона набрала чинності з моменту підписання без етапів ратифікації в Європарламенті і національних парламентах, як то передбачатимуть інші пункти цієї угоди про асоціацію, більш політичного характеру. Як європейська, так і українська сторона розглядають це як пріоритет. Але знову ж таки перспектива підписання цієї угоди є доволі сумнівна. Поведінка української влади не дає жодних підстав очікувати, що щось в її способі мислення зміниться. Я думаю, що будуть продовжуватися така поведінка і політика, яка вже неодноразово була задекларована і продемонстрована», – переконаний він.

Водночас Горбач заперечує будь-який вплив на перебіг саміту у зв’язку з блокуванням Верховної Ради.

«Я не думаю, що на цій зустрічі взагалі розглядатиметься питання блокування парламенту», – додав він.

Нагадаємо, сьогодні в МЗС повідомили, що на саміті Україна-ЄС у Брюсселі обговорюватимуться перспективи підписання Угоди про асоціацію, модернізації української газотранспортної системи, а також лібералізації візового режиму.

Як відомо, міністр закордонних справ Леонід Кожара в ефірі телеканалу ICTV заявив, що блокування трибуни Верховної Ради, що триває з 5 лютого, може негативно позначитись на результатах саміту Україна-ЄС.