Коментуючи підвищення Газпромом ціни газу для України, експерт зазначив, що цю проблему варто вирішувати комплексно.
«Перш за все, країна повинна розв’язувати комплексно проблему з Газпромом, не базуючись на кулуарних домовленостях політиків чи на лінії Нафтогаз-Газпром. Українська сторона повинна максимально залучити до цього процесу, хай не в якості безпосереднього учасника, а в якості консультанта, Європейську комісію. Головний висновок за стільки років роботи з Росією – це те, що в невідкритих відносинах РФ апріорі використовує різні механізми впливу і це якраз найбільша ставка у випадку газових відносинах», – вважає експерт.
«Разом з тим, питання в поточній заборгованості в $1 млрд 711 млн української сторони російській не повинно вирішуватись у відриву від питання по суті захоплення Газпромом активів Нафтогазу в Криму, тобто частини газотранспортної системи – "Укртрансгазу", "Чорноморнафтогазу". Ці активи мають свою ціну. Ніяких виплат боргів, поки не буде вирішено питання повернення Україні її активів на окупованій території, яка де-юре залишається українською і де знаходять активи Нафтогазу», – додав Гончар.
Крім цього, експерт вважає, що терміново необхідно відновлювати реверс постачань газу з Польщі та Угорщини.
«І максимально це питання потрібно прискорити щодо Словаччини, де є традиційно найбільший вузол проблем і Газпром безперечно докладає зусиль, щоб їх стало більше. Тому повинні бути максимально скоординовані дії української сторони, уряду Словаччини та Єврокомісії», – додав Гончар.
У свою чергу голова правління альянсу "Нова енергія" Валерій Боровик вважає, що підвищення ціни на газ для України на $117 є наслідком «програшу всіх домовленостей попередньої влади, які були допущені навіть під час укладення харківських угод, які фактично призвели до втрати Криму».
«Водночас, це ціна тої незалежності від російського впливу, яку Україна, я надіюсь, здобула, якщо не на все життя, то на найближче десятиліття», – додав він.
«Якщо ставити питання, чи велика це ціна на газ, – так, велика. Однак, якщо говорити про український бюджет, то нам потрібно відійти від того, що український бюджет і державна компанія НАК «Нафтогаз Україна» постачає газ для тих підприємств, які фактично беруть зі знижкою цей газ, тобто субсидувати бізнес через газ. Нехай олігархи, в яких є гарні чи погані домовленості з Росією, самі закуповують для себе газ. А для наших потреб потрібно тільки обслуговувати комунальний сектор, ЖКГ і приватні господарства. Дійсно, навіть на це може не вистачати об’ємів, які видобуваються в Україні. Для цього існує підвищення тарифів», – зазначив Боровик.
«Так, це болючий крок, критикований, але необхідний і його треба було робити вже 5-7 років тому, як це зробила Польща, Прибалтика та інші країні, які були в соцтаборі. Говорити про промисловість я би не став, тому що хай про неї говорять власники підприємств. Якщо вони не виживуть, це означатиме, що їм потрібно було переорієнтовуватися на інші види палива, далекоглядні кроки, а вони цього не зробили. А виживуть – значить молодці», – зауважив експерт.
Нагадаємо, 1 квітня голова правління "Газпрому " Олексій Міллер заявив, що ціна на російський газ для України з II кварталу збільшилася з $268,5 до $385,5 за тисячу кубометрів через триваючі неплатежі.
Верховна Рада Криму оголосила власністю республіки розташовані на півострові активи "Чорноморнафтогазу", "Укртрансгазу" та Феодосійського підприємства із забезпечення нафтопродуктами.
Як відомо, за останніми даними української сторони, борг НАК "Нафтогаз України" за спожитий російський газ складає більше $1,7 млрд.