Він нагадав, що 20 вересня в Азербайджані офіційно розпочали будувати «Південний газовий коридор» (ПГК).
"Цей проект формально стартував у символічну для Азербайджану дату, оскільки рівно 20 років тому, 20 вересня 1994 року підписали так званий «контракт століття» про розробку трьох крупних родовищ азербайджанської нафти, який вивів її на світові ринки та виявився успішним. Тепер Азербайджан хоче повторити те саме тільки щодо газу з шельфу Каспійського моря. ПГК це не азербайджанський проект, а проект ЄС, власне кажучи, який має увібрати у себе газ з Каспію, як азербайджанський, так і туркменський", – зазначив експерт.
"Зараз у найрозвинутішій фазі щодо розробки родовище Шахденіз, де вже є видобуток, але у рамках першої фази. Вже через три-чотири роки має розпочатися повномасштабний видобуток у рамках другої фази і таким чином азербайджанський газ надійде вже до Європи. Мова зараз іде про розширення видобутку на родовищі Шахденіз, а також розширення інфраструктури на території Азербайджану та Грузії, побудову газопроводу TANAP у Туреччині, а перший газ надійде до Європи по продовженню цього газопроводу – газопроводу TAP через Адріатичне море до Південної Італії. Не випадково й те, що в урочистостях узяли участь прем’єр-міністри країн Південної Європи, президент Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу", – додав Гончар.
На думку експерта, Росія буде жорстко боротися з новим конкурентом на ринку газу.
"Росія сприймає усі проекти, де її немає, як антиросійські. Будь-який газ, який потрапляє до Європи по незалежному від РФ маршруту, апріорі є конкурентним, а то й ворожим. Виходячи із такої логіки, можна очікувати, що Росія працюватиме на дестабілізацію Південного Кавказу та знищення цього проекту. Вона вже показала на прикладі Набукко (проект газогону з Азії до Європи), як вміє працювати на знищення конкурентів. Набукко – проект, який з’явився раніше, ніж ініційований Газпромом Південний потік, але він сьогодні принаймні на папері є, а Набукко – немає", – наголосив він.
Окрім того, на думку експерта, можна очікувати навіть військових дій Росії.
"В поведінці РФ нічого не змінилося і, до розчарування ЄС, варто просто сказати, що на Південному Кавказі їх чекає гарячий сценарій, такий самий, як зараз в Україні. Росія докладатиме зусиль, щоб не допустити конкурентний газовий потік на європейський ринок. У Брюсселі продовжують вважати, що мова йде про бізнес, про перспективи економічного розвитку країн Кавказу, але в Росії інша система координат", – переконаний Гончар.