Екс-посол Німеччини: Заходу не відомі такі поняття, як телефонне правосуддя і “злодії у законі”

19 Листопада 2011, 18:17

«Я переконаний, що ціла нація не може ставати заручником однієї керівної особи. Ми бачимо, чим це може закінчитися на прикладі Білорусі, хоч наразі ці дві країни і не варто порівнювати», – заявив він.

Разом з тим він зауважив, що вважає навіть постановку питання про те, чи може Янукович опинитися у міжнародній ізоляції, фатальною. «Ізоляція Януковича неминуче призвела би до ізоляції України», – підкреслив він і додав: «Мені би хотілося, щоби сторонам вдалося знайти спільну мову на запланованому на грудень саміті Україна-ЄС».

Екс-посол переконаний, що українці хочуть зближення з Євросоюзом і заслуговують на це. «Україна – це історично європейська країна. Але називатися такою вона може лише, якщо у ній діятимуть демократичні принципи», – зазначив він.

Штюдеманн заявив, що справа екс-прем’єра Юлії Тимошенко є лише одним із багатьох аспектів, що кидають тінь на Україну в очах Заходу. При цьому він розповів, що на саміті Східного партнерства ЄС у Варшаві президент Янукович сказав канцлеру Ангелі Меркель, що Тимошенко буде звільнено, якщо вона компенсує державі завдані нею збитки. «Така безцеремонність засмутила би будь-кого», – зауважив Штюдеманн.

За його словами, нинішній процес усунення суспільних механізмів, які дозволили би контролювати владу, – не нова для України проблема.

«В Україні дійсні два поняття, які у Західній Європі невідомі: це телефонне правосуддя і «злодії у законі». Домінування цих явищ в українській політиці є наслідком неспроможності політичних еліт України, починаючи з набуття нею незалежності. Це не є винаходом тих, хто при перебуває при владі сьогодні. Але сьогоднішня влада не докладає достатніх зусиль, аби це змінити», – заявив екс-посол.

На думку Штюдеманн на саміті у грудні Угода про асоціацію може бути парафована, але із застереженнями. «Імовірно, будуть сформульовані зобов’язання, які Україна матиме виконати до набрання Угодою чинності, або навіть ще до початку процесу ратифікації. Насамперед може йтися про таке критичне питання як незалежність правосуддя. Таких питань багато», – припускає екс-посол.

Те, чи буде парафована угода про асоціацію України та ЄС на саміті 19 грудня і чи відбудеться саміт узагалі, стане зрозумілим після засідання Ради міністрів закордонних справ Євросоюзу, наміченого на 1 грудня.