Екс-посли США попередили нового держсекретаря – Україна не демократична і без ринкової економіки

6 Лютого 2013, 20:48

Так, Вільям Міллер констатував, що за 20 років незалежності Україна так і не досягла демократичного суспільства й ринкової економіки. Даючи «тверезі» та «невтішні» оцінки Україні, Міллер зазначив, що всі економічні процеси в державі контролюються не середнім класом, а «вузьким колом мільйонерів і мільярдерів» та побудованою ними системою «олігархічного» і «кримінально-плутократичного» управління.

«За двадцять років незалежності Україна мала чотирьох президентів і дев’ятнадцять прем’єр-міністрів, але цей парад керівників не сприяв посиленню довіри громадян до своєї влади», — зазначив Міллер.

За його словами, суспільна довіра до державних керівників падає з року в рік, корупція призводить до ерозії морально-етичних основ суспільних відносин. Україна упустила момент найбільшого демократичного піднесення, коли«доля подарувала Вікторові Ющенку білого коня, але він виявився нездатним їздити на ньому».

Старший експерт Інституту Бругінгза Стівен Пайфер наголосив на «надзвичайно повільних темпах втілення економічних реформ». Постійне ж маневрування України між Росією та Європою, за його словами, свідчить про відсутність чіткої міжнародної стратегії.

Для посла Джона Гербста, директора Центру комплексних операцій Національного інституту стратегічних досліджень США, великим особистим розчаруванням виявився період розколу демократичної коаліції 2005 року.

«Тоді я витратив безліч годин на спілкування з командами президента Ющенка та прем’єр-міністра Тимошенко. Ми намагалися попередити конфлікт між двома командами. На жаль, всі зусилля були марними, і сьогодні ми ще краще розуміємо важливість того історичного моменту. Можливо, саме він і визначив перебіг української історії та зумовив той стан, у якому Україна перебуває сьогодні», — зазначив посол.

Гербст також зауважив, що перемога кандидата від опозиції на наступних президентських виборах поки що не є очевидною. Однак коло прибічників навколо «вже непопулярного президента Януковича» також звужується. Розкол у його команді може стати реальністю, про що свідчать сигнали від самих членів Партії регіонів.

«Теперішнє керівництво країни більше дбає про себе, ніж про власний народ. З огляду на це, програш теперішньої влади (на наступних виборах) не зашкодив би Україні», — підсумував посол.

Також було зазначено, що політика США щодо України після приходу Джона Керрі на посаду державного секретаря не буде кардинально іншою. Втім, як зазначив Пайфер, керівництво України вдається до ще більшої помилки, переоцінюючи своє значення для Заходу.

За його словами, керівники України вважають, що США буцімто за будь-яку ціну прагнуть попередити повернення України в зону геополітичного впливу Росії. Але «президент Барак Обама не мислить категоріями «холодної війни», — зазначив посол.

Посли погодилися в тому, що Україна може швидко змінити ситуацію і стати знову цікавою Заходу, варто їй лише продемонструвати позитивні зрушення в питаннях захисту прав людини і демократії.

 «Задля покращання своїх відносин із Заходом Україна має передусім посилювати свої демократичні рейтинги, адже уряд США не заплющуватиме очей на порушення прав людини і згортання демократії в Україні лише заради того, щоб попередити її тяжіння в бік Росії», – резюмував Пайфер.

Нагадаємо, 29 січня Сенат конгресу США затвердив Джона Керрі як нового керівника американського зовнішньополітичного відомства. За висунуту президентом США кандидатуру Джона Керрі проголосували 94 сенатори, проти – троє.

Під час слухань в профільному комітеті, які відбулись раніше, сенатори практично одностайно висловилися на підтримку 69-річного Керрі. Він замінив на посту держекретаря Гілларі Клінтон, яка вже 1 лютого склала повноваження.