«Коли така країна, як Україна розвивається повільно і залишається слабкою, це відбувається не через стихійні лиха чи обмеженість ресурсів. Винні погані уряди, що проводять погану політику. Попри те, що говорять багато західних економістів, найгірші економічні катастрофи є наслідками не проблем вільного ринку, а надмірної концентрації політичної влади. Для того, щоб застрахуватися від найбільших людських та економічних катастроф повинна бути введена система стримувань і противаг. Демократія не є панацеєю, але недемократичні уряди зазвичай проводять економічну політику гірше, ніж демократичні», – пише Бальцерович.
За його словами, різниця у економічному розвитку Польщі та України є очевидною.
«ВВП Польщі за останні 20 років майже подвоївся, тоді як Україні все ще ледве вдається підтримувати рівень виробництва таким, яким він був на останньому році соціалізму», – пише він.
На його думку, однією з ключових проблем для України залишається нерівномірний захист прав власності – клановий капіталізм, що означає, що невелике коло бізнесменів отримують політичну вигоду.
«Вони можуть платити менші податки, або їх конкуренти можуть піддаватися набігам з боку влади. Держава використовує свій апарат для стримування конкуренції, як неофіційно – через довільне застосування права власності, так і формально – через торговельні обмеження. Клановий капіталізм є не тільки несправедливим, а і неефективним. Окремі підприємці можуть досягти успіху, але економіка не досягне. Без конкуренції капіталізм працює лише трохи краще, ніж працював соціалізм», – йдеться в статті.
Економіст зазначає, що ключовим елементом успіху Польщі за останні 20 років був чіткий розподіл між політикою та бізнесом.
«Були єдині правила для всіх і рівний захист усіх. Польща відкрила вою економіку для світу. Польща уникла крайніх бумів і спадів, які за цим йдуть. Більшість бумів є наслідком поганої грошово-кредитної і фіскальної політики. Це стосується недавнього буму-спаду в Іспанії, Ірландії, США, Великобританії, Болгарії і країнах Балтії. В Україні теж величезний бум в 2004-07 роках мав наслідком скорочення на загальну суму майже 15% ВВП в 2009 році – прямий наслідок внутрішньої політики. Дані про розвиток України протягом останніх 20 років показують, що недостатньо лише знищити соціалізм. Реальна проблема полягає в створенні вільного ринку, заснованого на правилах капіталізму. І щоб це зробити енергійне громадянське суспільство має вимагати того, щоб покласти край клановому капіталізму. Громадяни України можуть стати більш схожими на своїх центральноєвропейських сусідів, або вони можуть дозволити зберегти спотворення економіки, викликані минулою поганою політикою та у цьому випадку продовжити падати вниз», – пише Бальцерович.