Екс-голова ЦВК: Референдум у пострадянських країнах – це маніпулятивна річ

13 Вересня 2013, 08:15

«Моя позиція така: всеукраїнський референдум з будь–якого питання розколе суспільство, яке і так роз’єднане. Я неодноразово казав, що той закон, який прийняли, — він як мінімум дискусійний, а взагалі, юридично не зовсім пристойний. І я би закинув опозиційним силам, що вони не приділили уваги цьому питанню. Президент нещодавно сказав, що будемо вносити зміни у цей закон. І це правильно, адже там є не тільки юридичні помилки, а й положення, що можуть спричинити суспільно–політичні проблеми», – сказав Шаповал.

Зокрема, він звернув увагу на принцип формування комісій з референдуму.

«Порядок, закладений законом, коли їх формує місцева влада, означає, що референдум буде проводитися виключно саме владою. А коли влада проводить референдум, вона завжди перемагає, попри можливе домінування у суспільстві протилежної думки. Такий висновок можна зробити з практики багатьох пострадянських країн», – сказав колишній очільник ЦВК.

Він вказав, що варто шукати підстави, щоб найближчим часом в Україні референдумів не було.

«Посилатися на Швейцарію чи Америку й проводити паралелі — недоречна справа. У Швейцарії живуть швейцарці, і давно в них є референдум, і відповідне ставлення до влади. А референдум у пострадянських країнах, як свідчить досвід, — це маніпулятивна річ. Маніпулювати нашими людьми поки що дуже просто», – підсумував Шаповалов.

Читайте також: РФерендум стане найбільшим викликом Януковичу