Екс-голова чеської спецслужби: Силові структури не можуть реформуватися зсередини

18 Листопада 2013, 20:25

Їржі Новотни, який керував чеської службою безпеки ЧСФР в 1990-1992 роках,  підкреслив, що для здійснення реформ під час євроінтеграції країни було необхідно «повністю демілітаризувати суспільство».

«У березні-квітні 1990-го року в нас було таке відчуття, що ми будуємо нове суспільство: в нас відбулись вибори, був новий президент, новий парламент. Але в той же час  складалось таке негативне враження, що в силових структурах не відбувається нічого.  Специфічність цих структур в тому, що вони не можуть самореформуватись зсередини», – сказав Новотни.

Він підкреслив, що першими завданнями у реформуванні силових структур були необхідність розділити контррозвідку від міністерства внутрішніх справ, створити над новою структурою парламентський контроль та незалежний бюджет, а також зменшити кількісний склад цієї організації до необхідної міри.

«За комуністичного режиму відділення служби безпеки було майже в кожному населеному пункті. Наприклад, у маленькому містечку, звідки я родом, не було жодної інституції, жодного підприємства, яке могло би загрожувати державній безпеці, але все рівно відділок СБ у нас був», – розповів чеський політик, додавши, що «це були люди, які просто даремно отримували гроші».

Новотни вказав, що процес реформи служби безпеки тривав  12-14 місяців. В той же час він не став розповідати, як зараз виглядає СБ Чехії, сказавши: «Коли мені було 20 чи 30 років, в моїй державі майже кожна доросла людина знала, що існує служба безпеки, і або боялась, або поважала її. Зараз переважна більшість не знають, як ця служба називається, а ще більше людей не знають, що вона існує».