Екс-генконсул у Стамбулі: дипломати змушені власним коштом фінансувати зовнішню політику України

30 Грудня 2013, 10:03

"Я серед тих керівників дипустанов, хто обурений нинішнім станом справ. Хоча в моєму випадку, у зв'язку з тим, що довелося представляти Україну в ОЧЕС (Організації Чорноморського економічного співробітництва. – Ред.), і наша країна головувала в цій організації, мені у великій мірі вдалося уникнути серйозних фінансових проблем у цьому році. Генконсульство фінансувалося в пріоритетному порядку. Хоча до вересня мої дипломати за свій рахунок заправляли транспорт, від службових телефонів ми відмовилися взагалі (залишився тільки один – у генерального консула). Всі розмови, навіть коли когось заарештовували, оплачувалися за особисті гроші дипломатів. Тобто фактично дипломати поставлені в умови необхідності спонсорувати зовнішню політику України", – сказав Яременко в інтерв'ю ZN.UA.

За його словами, все, що за рамками основних платежів за кордоном – орендної плати, зарплати, комунальних платежів, офіційно віднесено до другорядних витрат і не фінансується або фінансується в ні на що не впливає обсязі.

"Якщо на рік для проведення якихось протокольних заходів видають $500-1000, то це навіть не один прийом, а половина. Якщо ж говорити про невеликі обіди, то ти маєш можливість когось запросити два-три рази. Ці проблеми важко зрозуміти людям, які отримують 800 грн. пенсії, але вони зрозумілі працюють в даній сфері. Ти не можеш зустрітися із заступником міністра країни, в якій працюєш, на станції в метро і, стоячи, з одноразовим стаканчиком чаю, поговорити про зовнішню політику наших держав. Робота дипломата вимагає відповідного матеріального забезпечення. Цього забезпечення сьогодні немає", – підкреслив Яременко.

Він поінформував також , що МЗС урізали в 2013 році фінансування на ту суму, яку відомство не зуміло використати в 2012 році.

"Через недогляд або службову недбалість когось із керівництва МЗС своєчасно не були запущені механізми тендерів, і МЗС просто не зумів освоїти ці гроші… У таких ситуаціях просто опускаються руки. Подібні випадки вкрай демотивують. Це змушує сумніватися в своєму керівництві. А МЗС, як би там не було, державна структура, ієрархічна – не військова, але дуже наближена до неї. І ставити під сумнів професіоналізм свого керівництва – це погано. А виходить, що у нас саме так і є", – підсумував дипломат.

Як повідомлялось, 30 листопада Яременко через соціальні мережі розкритикував розгін Євромайдану 30 листопада. Він заявив, що мирну демонстрацію не розганяли, а ліквідували, попередньо оточивши і позбавивши мирних громадян можливості врятуватися. «Так діють карателі і окупанти, так діяли фашисти», – наголосив Яременко.

Голова МЗС Леонід Кожара звинуватив Яременка у порушенні присяги держслужбовця та відкликав з посади Генкосула у Стамбулі.

Яременко у свою чергу заявив, що не подаватиме у відставку. "Якщо їм щось не подобається, вони повинні знайти законні підстави для звільнення. Висловлювання у мережі Facebook не може бути такою підставою, якщо вони, звісно, не стосуються безпосередньо професійної діяльності, не розкривають державної таємниці і так далі. Тому те, що сталося зі мною – це нонсенс», – пояснив дипломат.