Україна послабила власну позицію у переговорах, коли сплатила по євробондах, власником яких є РФ.. Таку думку в коментарі Тиждень.ua виловив економіст Олег Устенко.
Заяви про можливість оголошення дефолту в Україні вже не є «грою м’язами» перед кредиторами.
«Я думаю, що «гра» була до 22 червня – дня, коли Україна мала зробити виплати по євробондах Росії. Загальні очікування до 22 червня були такими, що Україна не робитиме проплату, а ставитиметься до російського боргу так само, як і до боргів інших власників українських євробондів. Однак у підсумку вона змінила стратегію та несподівано для багатьох здійснила виплату», – зазначив Устенко.
Він пояснив, що таким чином українська сторона автоматично зменшила суму боргу, щодо якого ведуть перемовини про реструктуризацію на $3 млрд.
«Скоріш за все, і це позиція озвучена й у МВФ, борг України перед Росією по євробондах варто вважати міждержавним урядовим боргом. Це означає, що за таким розкладом усі інші борги винесені «за дужки». Тобто Україна має вести перемовини про реструктуризацію $15 млрд, виключивши з загальної суми ($18 млрд) ці $3 млрд, які наразі на руках у росіян», – додав експерт.
Устенко наголосив, що тепер Україні доведеться збільшити суму боргу для списання, якщо вона досі планує понад $15 млрд економії.
«Зараз позиція України додатково послабла. Якщо держава намагається зробити ту економію, яку планували раніше, тобто $15,3 млрд, а $3 млрд «російських» винесли «за дужки» – це означає, що доведеться набагато сильніше давити на кредиторів. Це списання, про яке говорила від початку міністр фінансів – 40% – на мій погляд буде вже недостатнім. Треба буде досягати угоди щонайменше про можливе 50% списання боргу. Це вже додаткові серйозні проблеми для країни», – зазначив економіст.
Як повідомлялося, комітет кредиторів закликав міністра фінансів Наталію Яресько якомога швидше відновити переговори.
Нагадаємо, 25 червня Яресько заявила про ймовірність дефолту України у липні.