Економіст: підприємці зможуть обійти ініціативи Нацбанку щодо обов’язкового продажу валюти

20 Серпня 2014, 13:24

«Нацбанк хоче максимально активізувати валютні надходження, тому збирається (а поки що це не остаточне рішення) змусити експортерів виставляти на біржу практично всю валютну виручку, щоб збільшити  пропозицію валюти», – заявив Юрчишин.

Водночас, експерт вважає, що підприємці знайдуть спосіб обійти заборону.

«Теоретично рішення про 100% валюти на продаж (сьогодні діє межа у 50% продажу валюти) нібито стимулюватиме зростання пропозиції, але я думаю, що на практиці все буде не зовсім так, і примус до продажу всієї виручки може призвести до посилення спроб експортерів не повертати її. Є різні способи та намагання ухилитися. Наприклад, якщо той самий експортер є одночасно імпортером, то недоречно вимагати, щоб він продавав валюту за одним курсом, а потім купував за іншим. Так само є й інші механізми. Можливо є сенс підвищити межу, не 50%, а дещо більше зробити, але не 100%», – зазначив економіст.

Окрім того, Юричишин переконаний, що Нацбанку варто посилювати контроль за рухом валюти.

«Посилити контроль дійсно потрібно. Варто стежити за термінами повернення валютної виручки, зведенням товарних та фінансових потоків, а з іншого боку, контролювати імпортні контракти, щоб зменшити можливості сплати за псевдоімпорт. Мені здається, що саме у цій частині активніше Нацбанку варто працювати. Багато обмежень та насильницьких зобов’язань не спонукають економічних агентів до покращення діяльності та відкритості, а розумно встановлена система контролю за виконанням контрактів та умовами цих контрактів – більш чіткий та кращий шлях до вчасного повернення валютної виручки і, відповідно, зростання пропозиції валюти на Міжбанку», – додав експерт.

У свою чергу, економіст Олександр Жолудь також попереджає про можливе зростання махінацій з валютою через примус до продажу.

«Рішення хочуть ухвалити через розмови про те, що експортери спеціально утримують валютну виручку, не продають її на Міжбанку, тим самим послаблюють курс гривні, щоб потім по вигіднішому курсу продати цю валюту і завести її в країну», – сказав він.

«Відповідно, якщо у нас буде чіткий продаж 100% валютної виручки, то це явище мало б зникнути, хоча насправді є певні проблеми з тим, що існують методи обходу цього положення через використання фірм-прокладок, які в принципі покажуть, що вони ще не надали виручку підприємству, а відповідно, підприємство не зможе подати її на Міжбанк. Такі схеми у попередні роки у нас використовували», – зазначив Жолудь.

Водночас, економіст також підтримує можливі кроки Нацбанку, спрямовані на зростання пропозиції валюти в Україні.

«Однак у цілому безумовно я вважаю, що зараз, в теперішніх умовах, вводити обов’язковий тимчасовий продаж 100% валютної виручки, а можливо навіть дещо скоротити термін, за який цей продаж має відбутися – позитивно для нашого валютного ринку, оскільки надало б змогу очікувати більш-менш рівномірного притоку валюти в країну, особливо в осінній період, коли у нас очікують зростання притоку валюти від продажу зерна експортерами», – завершив він.

Нагадаємо, 20 серпня у ЗМІ з'явилася інформація, що Нацбанк готується примусити експортерів до продажу на Міжбанку 100% виручки у валютах першої категорії НБУ (вільно конвертовані) та у російських рублях строком на три місяці.

Також нагадаємо, що курс гривні, який постійно падав з кінця липня, цього тижня дещо стабілізувався.