Надання кредиту МВФ справить психологічний ефект на стабілізацію гривні, але тимчасово. Про це в коментарі Тиждень.ua зазначає економіст Любомир Шавалюк.
«НБУ надіється на те, що отримання першого траншу у розмірі 5 мільйонів доларів буде мати психологічний ефект на валютний ринок, який заспокоїться, і відповідно – не буде таких стрибків. Якщо такий психологічний ефект і буде, то він буде нетривалим, тому що якщо на валютному ринку існує хронічний дисбаланс через витік капіталу з країни, то психологія на довгому відрізку не працює», – заявляє Шавалюк.
За його словами, кредит допоможе корегувати курс.
«Курс долара за останні тижні від 30 опустився до 21, 7, але така тенденція – нетривала. Більше того, вона не звільняє банк і уряд від того, що потрібно боротися з відтоком капіталу. І потрібно щось робити, щоб гроші залишалися в Україні. Якщо такої роботи Нацбанк не проведе, то передумов для стабілізації курсу не буде – незалежно від отримання кредиту», – наголосив Шавалюк.
Він стверджує, що гроші підуть для того, щоб розплатитися з державними боргами. «Потрібно запросити процес реструктуризації тих боргів, які ми набрали раніше, зокрема щодо єврооблігацій, і які сьогодні створюють великий тиск на бюджет і взагалі на економіку – через зростання курсу долара нам доводиться платити дуже великі відсотки, і обсяг цих відсотків перевершив 3% від ВВП. І це дуже сильно підриває бюджет і державні фінанси», – вважає він.
За його словами, потім можна очікувати скорочення боргового тягаря, зокрема в системі відсотків.
«Кредит дозволяє нам купити час, за який ми можемо провести ці реформи. Якби цих грошей нам не надали, то ситуація була б значно складнішою. Макроекономічна рівновага змістилася б, курс гривні був би значно нижчий. І відповідно – населення біднішало б», – заявив він.
Проте, на його думку, прості люди не відчують цих грошей у своїх кишенях, але ці гроші й вдарять по них.
«Адже надання кредиту передбачає проведення реформ, здійснення низки непопулярних кроків, у тому числі – підняття тарифів за тепло і електроенергію, урізання пенсій тим, хто працює», – зазначив експерт.
Але, наголошує Шавалюк, без цього тимчасового бідування не обійтися.
«Ці втрати, які понесе населення, – результат діяльності влади останніх 20-ти років, а не МВФ. Влада примушує нас принести у жертву добробут теперішній для покращення життя завтра, і це матиме ефект, тому всі умови кредиту Україна повинна прийняти», – вважає економіст.
Як повідомлялось, перший транш кредиту за новою програмою між Україною і ключовим кредитором країни Міжнародним валютним фондом може становити $5 млрд.
Нагадаємо, 10 березня президент Петро Порошенко підписав низку законів, ухвалення яких є однією з умов надання Україні розширеного кредитування з боку Міжнародного валютного фонду.