"Так чи так, але санкції США та ЄС проти Росії діють. За оцінками Центробанку РФ, чистий вивіз капіталу в першому півріччі 2014-го сягнув $75 млрд, що практично вдвічі більше, ніж торік. Це відбулося ще до третього раунду обмежень і вже призвело до істотного знецінення рубля та зменшення золотовалютних резервів російського регулятора (див. «Покарані рублем»). Із запровадженням нових санкцій Москва утрачатиме гроші значно вищими темпами, тож прогнози російських економістів, відповідно до яких загальний відплив капіталу в 2014-му становитиме $150–200 млрд, можуть, зрештою, виявитись оптимістичними", – пише Шавалюк.
"Економіка Росії має всі шанси ввійти в рецесію вже цього року. Це визнає навіть її міністр економрозвитку Алєксєй Улюкаєв. І хоча він говорить, що не «геополітичні зміни» (читай: санкції), а низька якість ринкових інститутів є основною причиною, однак якби не було зовнішніх заходів впливу, то економіка РФ іще кілька років могла б перебувати у стагнації, демонструючи нульові темпи приросту. Тоді Путін і компанія навіть не подумали б про те, щоб менше красти гроші й виводити їх за кордон. Натомість зараз ми спостерігаємо протилежну картину. Обсяг сумнівних операцій (фіктивних із купівлі/продажу товарів та цінних паперів задля виводу коштів у офшори) в першому півріччі 2014 року дорівнював $3,6 млрд, що в 4,8 раза менше, ніж торік. Ось як Путін змушує російських мільйонерів відмовлятися від виведення капіталів за кордон в умовах погіршення платіжного балансу під впливом санкцій", – зазначає економіст.
"Але навіть ці суми – ніщо порівняно з можливим ефектом від падіння цін на енергоносії. За останні два місяці нафта (WTI – аналог російської) подешевшала майже на 10%, до $94 за барель. Незалежно від того, закономірне таке падіння чи ні, його вплив на платіжний баланс РФ є найбільшим з усіх можливих. Торік експорт енергоносіїв звідтіля становив $350 млрд. Якщо знижена ціна затримається, Росія втратить десяту частину цієї суми – $35 млрд. Це майже половина обсягу втечі капіталу, який мав місце в першому півріччі. Якщо ціна нафти піде далі вниз, то загальний вплив на платіжний баланс та федеральний бюджет може виявитися непосильним для економіки РФ. Ось тоді Путін, не виключено, й пожалкує, що зачіпав Україну. Але може бути пізно", – резюмує експерт.
Більше читайте у матеріалі "Вони працюють" у №35 "Українського тижня".