Економіст: 2013 року інфляція вдвічі перевищить прогноз уряду

1 Січня 2013, 13:36

«До прикладу, візьмемо промислове виробництво. За даними Держстату, за 11 місяців 2012 року в основних виробничих сферах спостерігають вельми непривабливі показники, тому що падіння в промисловості за цей період склало 1,5%. Це дуже високий показник, тому що промисловість є локомотивом економіки. А показники в інших виробничих сферах виглядають ще гірше, наприклад, падіння в аграрному секторі перевищило 5%, товарообігу – майже 7%, скорочення в будівництві склало 12% і це при тому, що в Україні відбулося Євро-2012», – зазначив Юрчишин.

За словами експерта, сподіватися на зміну цих тенденцій навряд чи варто.

«На жаль, на сьогодні порядок формування нового уряду не дозволяє сподіватися на зміну тих тенденцій, які закладені 2012 року, тобто значне фіскальне посилення, орієнтованість на вилучення ресурсів для перерозподілу через бюджет чи ще деякі для цього вилучення від бізнесу, подальша зорієнтованість на входження в Митний союз з непевними перспективами», – зауважив він.

Водночас Юрчишин прогнозує зростання валового внутрішнього продукту у 2013 році на 0,5%.

«Втім, варто розглядати й оптимістичний сценарій у випадку відновлення співпраці з Міжнародним валютним фондом. У цьому випадку зростання сягатиме 1,5%. 2012 року ми оцінюємо показник зростання ВВП на рівні 0%, в кращому випадку на рівні – 0,5%», – пояснив він.

«Інфляція на рівні 8-10%, тому що урядовий прогноз 4,8% явно не враховує підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги і девальвації, яку уряд не виключає. Валові валютні резерви дещо знизять, але не значним чином. Якщо цього року цей показник сягав 24,5, то наступного – на рівні $22-23 млрд. Дефіцит бюджету при планових показниках уряду – на рівні 80 млрд. Цифра у 50 млрд грн. (закладена у держбюджеті на 2012 рік – Ред.) явно не враховує необхідності фінансування «Нафтогазу», додаткових ресурсів, які потрібно буде направляти на пенсійний фонд тощо», – вважає Юрчишин.

Нагадаємо,  президент Віктор Янукович підписав закон «Про Державний бюджет України на 2013 рік».

Кабінет міністрів затвердив два сценарії макропоказників на 2013 рік та заклав у проект державного бюджету оптимістичний, що передбачає зростання ВВП на 3,4% при інфляції 4,8%.

Другий, песимістичний, сценарій передбачає зростання ВВП на 2,5% при інфляції 6,1%.

Янукович та прем'єр-міністр Микола Азаров не виключають, що уряд може переглянути держбюджет-2013 за результатами першого кварталу 2013 року.