Китай закликав транснаціональні компанії розірвати зв’язки з Литвою, застерігши їх відключенням від китайського ринку. Такий крок Пекін зробив після погіршення дипломатичних відносин з Литвою у відповідь на відкриття представництва Тайваню у Вільнюсі. Про це поповідомляє Reuters.
Китай погіршив дипломатичні відносини з Литвою після відкриття представництва Тайваню у Вільнюсі. Правляча коаліція Литви погодилася підтримати, за її словами, "тих, хто бореться за свободу" на Тайвані, поставивши під загрозу свої відносини з Китаєм.
Речник міністерства закордонних справ Китаю Ван Веньбінь заявив у четвер, що Китай дотримується правил міжнародної торгівлі, і знову розкритикував Литву за її позицію щодо Тайваню.
Читайте також: Литва та США підпишуть угоду на 600 мільйонів доларів за представництво Тайваню у Вільнюсі
Варто зазначити, що пряма торгівля Литви з Китаєм є скромною, однак її експортна економіка є домом для сотень компаній, які виробляють меблі, лазери, продукти харчування та одяг для транснаціональних компаній, які продають в Китай.
"Вони (Китай) надсилали повідомлення транснаціональним корпораціям про те, що якщо вони будуть використовувати запчастини та матеріали з Литви, їм більше не дозволять продавати на китайський ринок або отримувати там постачання. І ми бачили, як деякі компанії розірвали контракти з литовськими постачальниками." – віце-міністр закордонних справ Литви Мантас Адоменас.
Однак Мантас не назвав жодної компанії чи постачальника, які від дій Китаю вже постраждали.
У свою чергу Литовська конфедерація промисловців, яка представляє тисячі литовських компаній, підтвердила, що деякі транснаціональні компанії, які купують товари у постачальників з Литви, були мішенню Китаю.
"Цього тижня ми вперше помітили прямий тиск Китаю на постачальника, щоб він відмовився від товарів литовського виробництва. Раніше у нас були лише погрози, що це може статися, тепер вони стали реальністю", – сказав президент Конфедерації Відмантас Янулявічус. – "Для нас найболючішим є те, що це європейська компанія (маючи на увазі транснаціональну компанію). Багато литовських підприємств є постачальниками для таких компаній»"
Читайте також: Литва відкликала посла з Китаю через конфлікт щодо представництва Тайваню
Литва вже розглядає можливість створення фонду для захисту місцевих компаній від китайської помсти. Уряд Литви веде переговори з компаніями, яким загрожує суперечка щодо Китаю, про пропозицію можливої фінансової підтримки, наприклад позик. Литва також звернулася за підтримкою до Європейської комісії.
"Потрібна сильна реакція на рівні ЄС, щоб послати сигнал Китаю, що політично мотивований економічний тиск є неприйнятним і не буде допускатися", – йдеться в листі Міністр закордонних справ Литви Габріеліуса Ландсбергіса вищим посадовцям Комісії.
Європейська комісія у своїй заяві відповіла, що ЄС готовий протистояти всім видам політичного тиску та примусових заходів, що застосовуються проти будь-якої країни-члена.
Відповідаючи на запитання про дії Китаю, Джордж Магнус з Китайського центру Оксфордського університету відповів, що, хоча Китай "безперервно викидає іграшки з коляски", націлювання на сторонні компанії було незвичайним і не спостерігалося раніше.
Адоменас сказав, що китайська влада також згортає експорт до Литви, в тому числі зупиняючи експортні кредитні гарантії для литовського імпорту з Китаю.
"Ми не будемо піддаватися цьому тиску", – сказав він. – "Те, що ми вирішимо зробити, називаючи Тайвань Тайванем, залежить від Литви, а не від Пекіна".