На обрії кінець Заходу. За рік Європейський Союз, НАТО й трансатлантичні відносини між США та ЄС можуть перетворитися на руїни. Про це в черговому номері «Тижня» пише британський журналіст і публіцист Едвард Лукас.
За його словами, на Захід чекає низка безпрецедентно ризикованих виборів. У США всі шанси стати кандидатом від республіканців має Дональд Трамп. Отже, наступним президентом Америки може стати людина, що схвалює диктатуру, брехню й тортури (кандидатура Гілларі Клінтон видавалася б винятково слабкою, якби не вкрай екзотичні суперники).
«Очевидно, що по всьому політичному спектру Сполучених Штатів піднімається потужна хвиля ізоляціонізму. В очах сердитих і розчарованих виборців, які голосують за нетипових кандидатів із лівого й правого політичних флангів, міжнародні альянси змішуються з пожадливими банкірами з Волл-стрит, фінансовими махінаціями, дискредитованими провідними ЗМІ та загалом відразою до політичного класу. Я розумію причини їхнього обурення. Однак ми, європейці, досі маємо велику потребу в Америці як у торговельному партнері й гаранті безпеки. Нині, уперше з часів президентства Джиммі Картера, слабкою ланкою трансатлантичних відносин є Сполучені Штати, а не Європа», – пише він.
Водночас Лукас зазначає, що настрої в Європі теж тривожні. Мейнстримні політики, здається, не мають переконливих відповідей на міграційну кризу, як і на проблеми ослаблених економік країн Євросоюзу. По всьому ЄС непогані рейтинги в антисистемних партій, як-от «Альтернатива для Німеччини», словацькі неонацисти, що пройшли до парламенту вперше, або французький «Національний фронт».
Однак, зауважив публіцист, небезпеку становлять не лише вибори. Президент Росії Владімір Путін, що вміє помічати будь-яку слабинку Заходу, залюбки скористається нашим хаосом. Він здатний спровокувати кризу безпеки багато де: в Арктиці, країнах Балтії, на Балканах, у Білорусі, Чорноморському регіоні, Україні, на Кавказі, у Центральній Азії або деінде.
«Тож зараз саме час розробляти запасні плани на випадок різних сценаріїв», – наголосив він.
Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»