Едвард Лукас: Військова безпека Північно-Східної Європі висить на волосині

14 Травня 2015, 23:38

Військова безпека Північно-Східної Європі висить на волосині. Про це пише британський журналіст і публіцист Едвард Лукас у черговому числі «Українського тижня».

За його словами, Росія провела тренувальні ядерні атаки на Швецію і Данію.

«Обидві країни, які було поскорочували свої оборонні можливості до мінімуму, зараз намагаються відновити сили флоту, авіації, бронетехніку й розвідку, якими так необачно знехтували. Естонія, єдина європейська країна, яка витрачає на оборону хоча б 2% ВВП, похмуро чекає, коли нарешті союзники підуть за її прикладом», – пише Лукас.

Він зазначає, що Польща, Литва й навіть завжди некваплива Латвія відчайдушно збільшують оборонний бюджет.

«Польща, єдиний економічний великоваговик у регіоні, слідом за Фінляндією купує протикорабельні ракети Tomahawk – найбільше, що може дозволити собі неядерна країна як засіб ядерного залякування. Купує вона і американські ракетні протиповітряні комплекси Patriot», – повідомив автор.

На його думку, НАТО планує, що Польща візьме на себе тягар зміцнення Балтії і розмістить там третину польської армії, аби почекати, поки «підтягнуться» інші союзники.

«Але з чим вони підтягнуться? Після 20 років урізання оборонних бюджетів жодна європейська держава не має достатньо готових до бою мобільних сил підвищеної готовності, які взяли б на себе цю роль. Тепер в Альянсі відкинули всі свої табу щодо Росії, багато й гарно говорять про сили швидкого реагування, але їхня реальна спроможність, на жаль, значно ослабла. Для безпеки Балтії життєво необхідні Сполучені Штати. Але чи конче потрібна балтійська безпека самим США?», – підсумував публіцист.

Детальніше читайте в матеріалі "Час прокидатися" у №19 "Українського тижня”.